شناسه خبر:65940
1401/11/20 10:11:35

سپهرغرب، گروه خبر: سرپرست اداره‌کل امور عشایر استان کرمانشاه با اشاره به برگزاری جشنواره بزرگ عشایر این استان در شهرستان قصرشیرین، گفت: 14 ایل در استان داریم که یک نفر به نمایندگی از هر ایل با پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران سوار بر اسب، در رژه اسب‌ها شرکت می‌کنند.

جشنواره بزرگ عشایر و انقلاب اسلامی در 13 استان کشور از جمله عشایر غیور و مرزنشین استان کرمانشاه، از دقایقی قبل در زیست‌بوم عشایری شهرستان قصرشیرین برگزار شد.
این جشنواره در راستای گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی با هدف ایجاد شور و نشاط اجتماعی و معرفی استعدادهای بالقوه و توانمندی‌ها، آداب و رسوم عشایر استان در حال برگزاری است.
علی‌جعفر رضایی، سرپرست اداره‌کل امور عشایر استان کرمانشاه در توضیح برنامه‌های متنوع اجرایی این جشنواره، اظهار کرد: عرضه محصولات تولیدی عشایر، تجلیل از خانواده معظم شهدای عشایر، تجلیل از بزرگان و سران عشایر، برگزاری بازی‌های بومی محلی، پخت غذاهای محلی، موسیقی و نوا‌های محلی، برپایی میز خدمت و همچنین برنامه‌های فرهنگی در راستای تبیین ارزش‌های انقلاب اسلامی و ارائه توانمندی‌های عشایر در تولید صنایع دستی و فرآورده‌های دامی و لبنی؛ اجرا و در معرض نمایش گذاشته می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری رژه اسب‌ها در جشنواره بزرگ عشایر و انقلاب اسلامی، گفت: در استان کرمانشاه 14 ایل داریم که یک نفر به نمایندگی از هر ایل با پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران سوار بر اسب در این رژه شرکت خواهند کرد.
سرپرست اداره‌کل امور عشایر استان کرمانشاه افزود: در جشنواره بزرگ عشایر و انقلاب اسلامی با برگزاری پویش ملی «هر سیاه چادر عشایری یک پرچم» وحدت و همدلی در بین اقوام بیشتر می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به خدمات‌ ارائه شده به عشایر استان طی 11 ماه سپری شده از سال جاری، گفت: توزیع 7 هزار و 500 تُن نهاده دامی، توزیع 444 پنل خورشیدی بین عشایر، توزیع 154 هزار کیسه آرد معادل 6 هزار و 150 تُن (سهمیه هر نفر 12 کیلو)، توزیع 2 میلیون و 200 لیتر نفت سفید، توزیع 98 هزار سیلندر 11 کیلویی(سرانه هر خانوار 4 عدد)، آبرسانی سیار با 37 تانکر سیار از جمله خدمات ارائه شده به 10 هزار خانوار عشایر بوده است.

شناسه خبر 65940