شناسه خبر:63455
1401/9/16 09:00:45

سپهرغرب، گروه خبر: روستا بازارهای کردستان اگرچه در حذف واسطه‌ها از طریق عرضه مستقیم محصولات کشاورزی تا حدی موفق عمل کردند اما به دلیل محدود بودن تولیدات کشاورزی استان به بخشی از سال و پایین بودن تعداد گلخانه‌ها، هنوز برای دستیابی به این اهداف جای کار بسیاری دارند.

بازار همواره یکی از چالش‌های بخش کشاورزی بوده به گونه‌ای که کشاورزان همیشه از اینکه کمترین بهره را از دسترنج خود می‌برند و بیشترین سود و بهره به جیب دلالان می‌رود؛ گلایه‌مند هستند.
در گذشته بازارهای روزانه و هفتگی هم چون جمعه بازار در شهرها و دهستان‌ها برپا می‌شد و کشاورزان در این روز محصولات خود را به طور مستقیم به فروش می‌رساندند ولی امروزه وجود این بازارها بسیار کمرنگ شده است.
به‌منظور ایجاد شرایط برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزی، روستا بازارها از سال‌ها پیش در کشور توسط سازمان تعاون روستایی شکل گرفته است و در این بستر که دائمی بود نه دوره‌ای و در یک روز خاص؛ محصولات کشاورزی با قیمت و کیفیت مناسب در همه روزها عرضه می‌شود.
کردستان اگرچه از نظر کشاورزی دارای استعداد و ظرفیت فراوانی است و در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی حائز رتبه‌های برتر در کشور است ولی هنوز در زمینه عرضه محصولات و صنایع تبدیلی رشد چندانی نداشته است و در این زمینه جای کار بسیاری دارد.
  فعالیت سه روستا بازار در کردستان
در حال حاضر از 10 شهرستان و 29 شهر کردستان تنها در شهرهای سنندج، قروه و دیواندره روستا بازار ایجاد شده است که مسئولان ذی‌ربط نبود زمین را دلیل اصلی عدم راه‌اندازی این بازارچه‌ها در دیگر شهرهای استان می‌دانند.
مدیر تعاون روستایی استان کردستان اظهار کرد: حذف لایه‌های مختلف واسطه‌گری، عرضه محصولات تازه و با کیفیت از جمله مزایای وجود روستا بازار است.
بهرام کوشکی در ارتباط با تفاوت روستابازار با فروشگاه‌های زنجیره‌ای؛ افزود: عرضه مستقیم کالاهای گروه پروتئینی، سبزیجات و سیفی‌جات و همچنین عرضه کالاها با قیمت 10 تا 15 درصد کمتر از فروشگاه‌ها و واحدهای صنفی ازجمله مهمترین تفاوت روستابازار با فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.
وی با بیان اینکه در روستا بازار کالاهای تنظیم بازار هم توزیع می‌شود، اضافه کرد: در حال حاضر سه شهر استان دارای روستا بازار هستند و در شهرهای سقز و کامیاران هم مکان یابی ایجاد آن انجام شده است و اگر شهرداری‌ها زمین در اختیار ما قرار دهند بازارچه راه اندازی می‌کنیم.
در حال حاضر سه شهر استان دارای روستابازار هستند ودر شهرهای سقز و کامیاران هم مکانیابی ایجاد آن انجام شده است و شهرداری هر شهری زمین در اختیار ما قرار دهد اقدام به راه اندازی این بازارچه‌ها می‌کنیم.
نخستین روستا بازار کردستان بهمن ماه سال 1389 در بلوار شهید بهشتی سنندج با 45 غرفه ایجاد و در سال 1393 طرح توسعه آن اجرا شد و اینگونه تعداد غرفه‌های آن به 96 غرفه رسید.
هفت هزار مترمربع مساحت این بازارچه است که 21 غرفه آن به عرضه مواد پروتئینی، 6 غرفه لبنیات، 6 غرفه میوه و سیفی جات، پنج غرفه برنج و حبوبات، 6 غرفه هم به ترشیجات و خرما و عسل و مابقی غرفه‌ها هم به داروهای گیاهی، قند و شکر، خشکبار، شوینده و لوازم یکبار مصرف اختصاص دارد.
سالانه یک هزار و 600 تن انواع محصولات در این بازارچه عرضه می‌شود ولی همه محصولات موجود در آن تولید کشاورزان استان نیست که دلیل آن را غرفه داران اینگونه توجیه می‌کنند که محصولات استان فصلی است و جوابگوی نیاز همه مصرف کنندگان نیست و باید از دیگر استان‌های وارد کنند.
در عرضه بسیاری از محصولات کشاورزی در روستابازارها، تعاونی‌ها و تشکل‌های روستایی به‌عنوان تنها واسطه در این بین محصولات کشاورزان را خریداری و به فروش می‌رسانند.
  لزوم ارتباط شبکه تعاون روستایی استان‌های مختلف کشور
مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان استقبال مردم از خرید در روستابازارها را وابسته به کیفیت ارائه خدمات و نظارت بر نحوه انجام کار خواند و اظهار کرد: کیفیت محصولات عرضه‌شده کاهش پیدا کند روستابازار تأثیرگذاری خود را از دست می‌دهد.
فرزاد مرادی وجود روستابازار را دارای توجیه اقتصادی خواند و افزود: با توجه به وجود امکانات و شرایط موجود روستابازار هم برای غرفه‌داران و هم برای شهروندان صرفه اقتصادی دارد.
وی با اشاره به اینکه اجاره غرفه‌های روستابازار بسیار کمتر از واحدهای موجود در بازار است، افزود: هزینه اجاره واحد بر هزینه تمام‌شده کالا تأثیر زیادی دارد و یکی از عواملی که کالا در روستابازار با قیمت کمتری عرضه می‌شود به همین مورد برمی‌گردد.
مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان با اشاره به اینکه وجود روستا بازار در چند نقطه از شهر باعث کاهش ترافیک و دسترسی بهتر شهروندان به محصولات تازه و باکیفیت خواهد شد، گفت: در روستابازار سنندج هر کیلوگرم گوشت گوساله 15 تا 20 هزار تومان کمتر از بازار به شهروندان عرضه می‌شود.
به گفته مرادی نیاز کردستان به گوشت دام سبک از تولیدات داخل استان قابل تأمین است و همین هم باعث شده قیمت این نوع گوشت نسبت به سایر استان‌های کشور پایین‌تر باشد ولی در دام سنگین برای تأمین بخشی از نیاز استان از استان‌های مرکزی کشور دام وارد می‌کنیم که هزینه حمل و نقل، قرنطینه و کشتار به قیمت نهایی اضافه می‌شود.
وی گفت: هر زمان که در بازار نوسانات قیمت پیش آید چوبدارهای استان (خریداران و فروشندگان دام) از فروش دام‌هایشان خودداری می‌کنند تا در زمان مناسب و با سود بیشتری دام هایشان را به فروش برسانند بنابراین در این مواقع باید از سایر نقاط کشور اقدام به خرید کنیم تا کمبودی در بازار ایجاد نشود.
وی یادآور شد: بی‌شک واسطه‌گری در عرضه کالا در روستابازار وجود دارد و اگر شبکه‌های تعاون روستایی استان‌های مختلف کشور اقدام به مبادله کالاها بین یکدیگر کنند از حضور دلالان جلوگیری خواهد شد و اینگونه کشاورزان بیشتر سود خواهند کرد.
اگرچه شعار از مزرعه تا بازار که برای راه‌اندازی روستابازارها تعریف شده آنگونه باید و شاید تحقق پیدا نکرده است ولی با توجه به توسعه غرفه‌های روستابازار سنندج که حاکی از استقبال شهروندان است می‌توان گفت وجود این بازارچه‌ها هم در زمینه ایجاد اشتغال و هم عرضه کالاهای مورد نیاز با قیمت و کیفیت مناسب اثربخش است.
حدود سه نفر در هر غرفه مستقر در روستابازار مشغول به کار هستند که اینگونه در روستابازارهای سنندج با 96 غرفه، قروه 18 غرفه و دیواندره 24 غرفه نزدیک به 414 نفر مشغول به کار هستند که اگر در هفت شهرستان دیگر استان هم روستابازار ایجاد شود برای چند صد نفر شغل ایجاد خواهد شد.
عرضه برخی از محصولات کشاورزی کردستان همچون میوه و سبزی مشروط به فصل است و چند ماه از سال امکان عرضه آن‌ها در روستابازار وجود دارد ولی اگر واحدهای گلخانه تولیدکننده سبزی و سیفی در استان افزایش یابد این مشکل هم برطرف خواهد شد و روستابازار‌ها به طور مستمر می‌توانند این محصولات را به فروش برسانند و با این اقدام افزون بر تأمین نیاز مردم، بازاری مطمئن و دائم برای فروش محصولات گلخانه‌ای هم ایجاد می‌شود.
حال ایجاد روستابازارها اگر با نظارت دقیق پیش رود هم در عرضه محصولات کشاورزان و افزایش درآمد آنها و هم در ایجاد اشتغال در استان و تسهیل و دسترسی آسان شهروندان به خرید کالاهای ضروری و مورد نیازشان بسیار تأثیرگذار خواهد بود و در همین راستا سازمان تعاون روستایی کردستان در جلسه تنظیم بازار استان خواستار افزایش تعداد روستابازار شد.
191 هزار و 495 نفر در کردستان عضو تعاون روستایی هستند 242 اتحادیه و تعاون روستایی و شرکت‌های وابسته به بخش کشاورزی با 542 نیرو در استان فعالیت دارند.

شناسه خبر 63455