شناسه خبر:73951
1402/7/5 10:59:32

سپهرغرب، گروه خبر: کارشناس اداره کل هواشناسی استان همدان از پیش‌بینی بارش‌های پاییزی نرمال و فرانرمال در همدان خبر داد و گفت: این بارش‌ها به معنای حل مشکلات کم‌آبی نیست.

روح‌الله زاهدی روز گذشته اظهار کرد: طبق پیش‌بینی مدل‌های فصلی انتظار بارش‌های پاییزی نرمال و فرانرمال در همدان داریم.

وی با بیان اینکه در اکثر نقاط استان بارش‌های پاییزی در ماه‌های آبان و آذر اتفاق می‌افتد، افزود: از همین رو عمده بارش‌های پیش‌بینی‌شده امسال نیز طی دو ماه پایانی پاییز رخ می‌دهد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان همدان ادامه داد: اگرچه شاهد بارش‌هایی نیز در نیمه دوم مهرماه هستیم که احتمالاً پراکنده و غیر مؤثر هستند.

وی با تأکید بر اینکه پیش‌بینی بارش‌های نرمال و بیش از نرمال به معنای حل مشکلات کم‌آبی نیست، یادآور شد: کمبود آب شهری فراتر از این موارد است؛ بنابراین با وجود انتظار بارش‌های خوب، باید در صرفه‌جویی و حفظ منابع آبی کوشا باشیم.

زاهدی با بیان اینکه در بخش کشاورزی و بخش خانگی کماکان انتظار صرفه‌جویی می‌رود، گفت: پاییز سال پیش بسیار خشک و بدون بارش‌های مؤثر بود، درحالی که امسال انتظار بارش‌های بیش از نرمال پاییزی را داریم که تاحدودی به حل مشکل کم‌آبی کمک خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عمدتاً بارش‌های سیل‌آسا در همدان طی فصل‌ بهار اتفاق می‌افتد و بارش‌های سیل‌آسا در پاییز محتمل نیست.

کارشناس اداره‌ کل هواشناسی استان همدان همچنین گفت: دمای هوای برخی از نقاط استان اواخر هفته جاری بین یک تا دو درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد و هوا خنک‌تر می‌شود.

زاهدی اظهار کرد: براساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، آسمان بیشتر نقاط به‌خصوص شرق و شمال شرق استان همدان در 24 ساعت آینده با افزایش و رشد ابرناکی همراه با وزش باد نسبتاً شدید لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به تحلیل آخرین الگوهای پیش‌یابی هواشناسی، آسمان بیشتر نقاط استان همدان تا سه روز آینده صاف و آفتابی، همراه با وزش باد موقتی در ساعات عصرگاهی است.

کارشناس اداره‌ کل هواشناسی استان همدان گفت: در گرم‌ترین ساعات اسدآباد با 32 درجه سانتی‌گراد بالای صفر و در خنک‌ترین ساعات بهار با هفت درجه سانتی‌گراد بالای صفر در 24 ساعت گذشته به ثبت رسیده است.

زاهدی افزود: بیشینه و کمینه دمای هوای شهر همدان نیز در این مدت 29 و 9 درجه سانتیگراد بالای صفر به ثبت شد.

آب‌وهوای استان همدان درنتیجه وجود کوه‌های مرتفع، رودخانه‌ها و پستی و بلندی‌های زیاد به‌شدت متغیر است و زمستان‌های سرد، پُربرف‌وباران و تابستان‌های معتدل دارد.

شناسه خبر 73951