شناسه خبر:63467
1401/9/16 09:16:41

سپهرغرب، گروه خبر: امام‌جمعه همدان با تأکید بر اینکه هیئت باید محلی برای سمت و سو دادن به اعتراضات جوانان باشد، گفت: برای حل مسئله اعتراض، باید بدانیم خیابان نه‌تنها مسئله را حل نمی‌کند، بلکه مشکل نیز ایجاد می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب‌الله شعبانی‌موثقی شامگاه دوشنبه در جمع مداحان اهل بیت (ع) با بیان اینکه دشمن تلاش می‌کند تا بعضی از معضلات را در کشور با استفاده از ابزارهای خود ایجاد کند، اظهار کرد: باید بدانیم که در برابر جبهه دشمن و استکبار، ما دارای قدرت جذبه‌ اهل بیت (ع) هستیم.
وی با اشاره به اینکه قطعاً این ظرفیت در جامعه‌ مداحان وجود دارد که بتوانند تأثیرگذاری‌های فراوانی در جامعه داشته باشند، گفت: مداحان اهل بیت (ع) نباید هنر ارائه مطلب و ماهیت مطالب خود و قدرت جذبه‌ اهل بیت (ع) را دست کم بگیرند.
امام‌جمعه همدان افزود: شاید طرف مقابل دارای قدرت رسانه‌ای است، اما محتوای خردمندانه ندارد و با عقلانیت همراه نیست و فعالیت‌های آن‌ها صرفاً یا با هیجانات بوده یا به دنبال فربه شدن طبایع انسان‌ است.
وی با تأکید بر اینکه انسان‌ها هر چقدر بیشتر به دنبال غرایز حرکت کنند بیشتر خسته می‌شوند، یادآور شد: در مقابل هیچ‌‌وقت فطرت خستگی‌آور نیست و بنابراین باید این موضوع را جدی بگیریم و بدانیم که ما امام حسینی (ع) داریم که به اندازه کل عالم دارای جذبه است و می‌تواند همه‌ فریب‌خورده‌ها را به راه راست برگرداند.
نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه ارتباط با این خاندان عنایت خداوند است، گفت: حضرت زهرا (س) به‌تنهایی می‌تواند تمام نقشه‌های بشری و جریان باطل که امروز به دنبال دسیسه است را برهم بزند.
وی با اشاره به اینکه امروز باید درصدد احیای امر اهل بیت (ع) باشیم، یادآور شد: تلاش کنیم تا مصداق این دعای اهل بیت (ع) باشیم که فرمودند «خداوند رحمت کند کسی که امر ما را احیا می‌کند».
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شعبانی‌موثقی با بیان اینکه در حوادث اخیر نسل نوجوان و جوان ما آسیب دیدند، اظهار کرد: امروز باید با نسل جوان با استفاده از ظرفیت‌های موجود ارتباط برقرار کنیم و با تلاش برای تحقق جهاد تبیین، واقعیات را برای آن‌ها بازگو کنیم.
وی با اشاره به اینکه گاهی از موارد جوان ما گله‌مند است و نسبت به برخی از مشکلاتی که با آن روبه‌رو است اعتراض دارد، گفت: جوانی که امروز 30 ساله است و شغلی ندارد، آینده برایش مبهم است و باید به سربازی نیز برود، حق دارد که اعتراض داشته باشد.
امامجمعه همدان با تأکید بر اینکه هیئت باید محلی برای سمت و سو دادن به اعتراضات جوانان باشد، خاطرنشان کرد: برای حل مسئله اعتراض، باید بدانیم خیابان نه‌تنها مسئله را حل نمی‌کند، بلکه مشکل نیز ایجاد می‌کند.
وی تصریح کرد: کسی از بیرون به دنبال حل مشکلات ما نبوده و نیست، بلکه خود ما باید در داخل مملکت مشکلاتمان را با کمک یکدیگر برطرف کنیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شعبانی‌موثقی با بیان اینکه امروز جوان باید ببیند که مداح مطالبه‌گر است، یادآور شد: این وظیفه ما است که اجازه ندهیم اعتراض به سمت بعضی از رفتارها و ناهنجاری‌ها حرکت کند و بنابراین یکی از مصادیق تبیین، همین موضوع است که نشان دهیم هیئت مطالبه‌گر بوده و اعتراض و مطالبه خود را با عقلانیت همراه ‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه نباید همه افراد کم‌حجاب و یا جوانی که معترض است را متهم کنیم، بیان کرد: بسیاری از جمعیتی که در هیئت‌ها حضور دارند و اشک می‌ریزند، همین افراد خاکستری هستند که شاید ظاهر متفاوتی دارند، بنابراین ضروری است تا با فعالیت فرهنگی در این عرصه ورود کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان همدان با تأکید بر اینکه بعضی از مسائل هنجارهای الهی ما است و باید به آن‌ها توجه کنیم، گفت: امروز اهمیت جهاد تبیین بر کسی پوشیده نیست، اما مهم آن است که در این عرصه اطلاعات مورد نیاز به افرادی که تریبون دارند، ارائه شود و به بیان دیگر دست آن‌ها از مطالب سودمند پُر باشد.
وی ادامه داد: نباید صرفاً به فضای مجازی بسنده شود؛ چراکه مخاطب بهتر از ما دسترسی به این مطالب دارد، بنابراین باید تحلیل‌هایی فراتر از این مطالب و اطلاعاتی در رابطه با طرح‌ها و نقشه‌های دشمنان به صاحبان تریبون ارائه شود.
امام‌جمعه همدان در ادامه با بیان اینکه در بحث مساجد گرفتار برخی مشکلات هستیم، یادآور شد: متأسفانه گاهی از اوقات هیئت‌امنا اجازه ورود نسل جوان و افراد دیگر را به مجموعه حسینیه‌ها و مساجد نمی‌دهند.
وی با اشاره به اینکه مرکز امور رسیدگی به مساجد با تمام توان درحال فعالیت است، خاطرنشان کرد: امروز در بحث مساجد درخواست کردیم تا مکان‌هایی که امکان دارد، شناسایی شوند و با تجهیز آن‌ها به وسایل ورزشی، امکان استفاده جوانان از این ظرفیت‌ها را فراهم کنیم که این موضوع درحال انجام است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شعبانی‌موثقی با بیان اینکه برگزاری روضه را تنها به هیئت‌ها و خیمه‌ها محدود نکنیم، گفت: خوب است که این بستر را در مدارس برای نوجوان‌ها مهیا و هیئت را در مدارس و با حضور نسل جوانمان برگزار کنیم.

شناسه خبر 63467