شناسه خبر:76839
1402/9/16 12:24:01

نهادهای اجتماعی در جوامع انسانی برای گردش هنجار امور فردی، اجتماعی و تأمین انواع نیازها جهت پیشرفت، دارای وظایفی هستند که برای آن‌ها غالباً هزینه عمومی می‌شود؛ یکی از این نهادهای بااهمیت، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی هستند که مأمور تربیت چندبُعدی سرمایه‌های انسانی برای انواع تولید محسوس و نامحسوس و ارائه خدمات مورد نیاز آحاد مردم و سایر بخش‌های اجتماعی برای زندگی سالم و بهترند، اما یکی از آفت‌های این‌گونه سازمان‌ها، به حاشیه راندن هدف‌های مهم و در متن آوردن مسائل درجه دو یا با اولویت کمتر است. این بلیه به‌نوعی در برخی مقاطع به بعضی مراکز آموزشی ما ازجمله دانشگاه‌ها رسوخ کرده و موضوع اساسی تولید علم را تحت‌الشعاع قرار داده، اما جامعه انقلابی ما دارای انتظارات والا و به‌حقی از این قشر بوده، تا جایی که روز گذشته رئیس‌جمهور با حضور در بین دانشجویان، هر روز را برای کشور روز دانشجو دانستند.

البته در این روز دانشجو، نمی‌خواهیم بگوییم دانشگاه‌ها باید تک‌بُعدی باشند و صرفاً به آموزش و تولید علم بپردازند، چون از دانشجوی تراز انتظار می‌رود در مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مانند همان 16 آذرماه قبل از انقلاب که سیلی بر چهره آمریکایی‌ها و دنباله‌هایش نواخت، نقش داشته باشد؛ سخن این است که ابعاد دیگر رسالت دانشگاه را به محاق نبرند، وگرنه مقام معظم رهبری نیز مذمت کردند کسانی را که می‌خواهند دانشگاه و دانشجویان را از نگاه صحیح سیاسی و بصیرت، بازدارند.

کلمه دانشجو که مرکب است از دانش و جو، دارای بار معنایی ویژه خود بوده و انتظار از افکار و رفتارش با توجه به رسالتش، معنی می‌شود. رهبر حکیم انقلاب اسلامی در موقعیتی فرمودند «بالاترین مبارزه با آمریکا در این مقطع زمانی خدمت به مردم است» و چون مناسبت روز دانشجو مبارزه با استکبار بوده که اکنون در رأس آن آمریکا شیطان بزرگ است، همه عوامل مرتبط علمی به‌خصوص دانشگاهیان باید جهت‌گیری به سوی مبارزه با مستکبرین که بهترینش خدمت به مردم با تولید علم و مهارت‌آموزی است، داشته باشند و این مهم باید در دستور کار جدی دانشگاه و دانشجویان قرار گیرد.

هدف‌گرایی و توجه به فلسفه وجودی دانشگاه‌ها اقتضا می‌کند این عرصه وسیله تحقق هدف تعریف‌شده پیشران قرار گیرد، نه اینکه هدف و اصل به حاشیه برود؛ البته غالب بدنه دانشگاه و تشکل‌های دانشجویی نسبت به این مسئله واقف و هوشیار هستند و نمی‌گذارند مرتبه علمی ما که در بین کشورهای منطقه سرآمد است، تقلیل یابد. چراکه دشمنان قسم‌خورده و با سابقه ایران دنبال توقف علمی ما بوده، هستند و خواهند بود. مزاحمت‌های آنان هرروز در شکل و قالب‌های مختلف در دستور کار بودن آن را فریاد می‌زند و این وظیفه همگانی به‌ویژه نخبگان دانشگاهی و دانشجویان است که نگذارند بدخواهان ایران مستقل حتی با درصد پایینی، به خواسته خود برسند، ان‌شاءالله.

 

 

شناسه خبر 76839