شناسه خبر:74003
1402/7/5 13:28:02

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی گفت: تجهیزات و ماشین آلات آتش نشانی صنایع بزرگ استان فرسوده و قدیمی است.

امید محترمی چهارم مهرماه 1402 در مانور سراسری روز ایمنی با حضور بازرسان کار اظهار کرد: امروز شاهدیم که ادارات مختلف به مشاغل مجوز می‌دهند ولی مباحث نظارتی را دنبال نمی کنند و اینجاست که باید اداره کار در راستای حراست از کارگران این خلاء را پر کند.

وی با اشاره به اینکه برخی از شهرک‌های صنعتی ملزم به نظارت و ترویج مباحث آموزشی شده اند، افزود: متاسفانه در مباحث ایمنی در شهرک‌ها و خارج از شهرک‌ها مشکلاتی وجود دارد و باید بازنگری لازم در این رابطه صورت گیرد، شاید در شهرک‌ها یک ایستگاه آتش نشانی فعال باشد، اما متاسفانه امکانات و تجهیزات آنها پاسخگوی مهار حوادث نیست و حتی در صنایع بزرگ استان شاهد وجود ماشین آلات قدیمی و فرسوده هستیم.

کمبود محسوس بازرسان کار در استان مرکزی

گفتنی است، در این نشست جمشید امیدی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با تاکید بر اهمیت مسئله بازرسی به جهت حفظ جان افراد و پیشگیری از وقوع حوادث، اظهار کرد: برای ایجاد ایمنی قطعا نیازمند هزینه هستیم و شاید تذکر نکات ایمنی و سختگیری بازرسان برای سازندگان خوشایند نباشد، اما قطعا این هزینه برای حفظ جان افراد ضروری است.

وی با بیان اینکه استان مرکزی صنعتی است و 44.8 درصد شاغلین این استان در بخش صنعت فعالند، افزود: طبق ارزیابی مرکز پژوهش اتاق بازرگانی در بهار امسال، استان مرکزی در شاخص محیط کسب و کار رتبه نخست را کسب کرده است در حالی که در سال گذشته رتبه دوم را در اختیار داشت.

جمشیدی افزود: در سال 1396 با 425 هزار نفر، بیشترین شاغل را در استان داشتیم. تا سال 1399 روند نزولی تعداد شاغلین را شاهد بودیم، اما از سال 1400 تاکنون شاهد افزایش تعداد شاغلین هستیم.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری از 7.8 درصد سال 1400 به 7.3 درصد در سال 1401 رسیده و نرخ مشارکت اقتصادی طی دو سال اخیر با 36.6 درصد ثابت باقیمانده است، گفت: در سال گذشته 27 هزار و 182 نفر انواع خدمات مختلف از جمله تسهیلات را دریافت کرده اند، همچنین تعداد بیمه شدگان اجباری در سال 1401 در مقایسه با 1400 بالغ بر 4 درصد یافته و در خردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته این شاخص 4.8 درصد معادل بالغ بر 10 هزار و 611 نفر افزایش یافت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با اشاره به کاهش 17 درصدی مقرری بگیران سال 1400 نسبت به 1401، افزود: تیرماه 1401 بالغ بر 14 کارگاه دارای حقوق معوق بود که این تعداد در تیرماه امسال به 6 کارگاه کاهش یافت و تعداد کارگران دارای حقوق معوق از 480 کارگر به 190 کارگر تقلیل یافت است.

وی با بیان اینکه از نظر استاندارد تعداد نیروی بازرسی، با کمبود 62 درصدی مواجه هستیم، گفت: 23 هزار و 721 کارگاه در سال گذشته فعال بوده است و وضعیت شاخص‌های مدنظر تنها توسط 22 بازرس در استان دنبال می‌شود و عملا هر یک از بازرسان باید 500 کارگاه را مورد ارزیابی قرار دهند و با این شرایط اولویت را بر کارگاه‌های پرخطر قرار داده ایم.

امیدی بیان کرد: بازرسان شاخص‌هایی چون اشتغال اتباع غیرمجاز، نقشه‌های ساختمانی، حوادث ناشی از کار، مباحث ایمنی و... بررسی می‌کنند. طی 6 ماهه نخست امسال 276 حادثه ناشی از کار در کارگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و عمده حوادث مربوط به کارگاه‌های ساختمانی است که بازرسان با شناسایی کانون‌های خطر و اعلام موارد خطر، کمک شایانی به کاهش حوادث ناشی از کار دارند.

 

شناسه خبر 74003