شناسه خبر:67346
1401/12/25 10:36:16

سپهرغرب، گروه سلامت: متخصص قلب و عروق گفت: فشار خون بالا می‌تواند، زمینه‌ساز بیماری‌های عروق کرونر شود. فشار خون، کُشنده خاموش است و بیمار به‌دلیل بی‌علامت بودن این بیماری متوجه بیماری خود نیست.

محمود افتخارزاده، درباره ارتباط فشار خون با گرفتگی عروق با اشاره به اینکه فشار خون اصلی‌ترین عامل تسهیل‌کننده بیماری‌های عروق کرونر و آرترواسکلروز است گفت: بر اساس مطالعات انجام شده درضد بسیاری بالایی از بیمارانی که دچار بیماری‌های تنگی عروق کرونر می‌شوند دچار فشار خون بالا هستند. در سالهای اخیر تعریف فشار خون هم کاهش پیدا کرده و حتی فشار خون سیستولیک اگر بالای 13 هم باشد می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های عروق کرونر شود. فشار خون، کُشنده خاموش است و بیمار به دلیل بی‌علامت بودن این بیماری متوجه بیماری خود نیست.
وی در توضیح ارتباط فشار خون بالا و گرفتگی عروق گفت: این دو هم بر هم تأثیرگذارند اما فشار خون مهمتر است. از هر پنج نفر بالای 40 سال یک نفر فشار خون بالا دارد. فشار خون بالا در درازمدت بر جداره داخلی عروق (آندوتلیوم) تأثیر می‌گذارد و پس از مدتی روی آندوتلیوم به مروز زمان چربی رسوب کرده و کلسیم، آهکی شده و زمینه‌ساز تنگی عروق می‌شود. ضمن اینکه در درصد کمی از بیماران، تنگی عروق کلیوی عامل فشار خون بالا است.
متخصص بیماری‌های قلب و عروق متذکر شد: افراد باید در همه سنین حتی در کودکی فشار خون خود را چک کنند ولی سنین 30 تا 50 سالگی شایع‌ترین زمان بروز و شیوع فشار خون بالا است.
افتخارزاده توصیه کرد: هر فردی باید فشار خون خود را در زمان ایده آل اندازه گیری کند و اگر فشار طبیعی بود باید سال بعد دوباره اندازه گیری شود. اما اگر فرد مشکوک به فشار بالا بود باید در سه تا هفت روز متوالی قبل از صبحانه و شام فشار خون اندازه‌گیری شده و در پایان دوره متوسط فشار حساب شود.
وی در توضیح راهکارهای پیشگیری از فشار خون گفت: وزن باید کنترل شود چاقی می‌تواند مننجر به فشار خون بالا شود. از مصرف زیاد نمک باید پرهیز کرد. آپنه یا ایست تنفسی در خواب هم می‌تواند منجر به فشار خون بالا شود و همینطور بیماری‌های کلیوی هم یکی از عوامل ایجاد فشار خون بالا هستند.

شناسه خبر 67346