شناسه خبر:63393
1401/9/15 00:25:59

سپهرغرب، گروه متن زندگی: اگر با همسرتان قول و قراری گذاشتید، خلاف آن را انجام ندهید و برای سلامت رابطه دروغ نگویید و پنهانکاری نکنید.

شک مانند یک خوره رابطه را ویران می‌کند و مانند موریانه کم‌کم و از ریشه زندگی را از نابود می‌کند. معمولا افراد شکاک در رابطه زناشویی از خیانت می‌ترسند و به همین دلیل رفتارهای کنترل گرایانه‌ای نسبت به همسر خود پیدا می‌کنند. اما غافل از اینکه خود شک به همسر می‌تواند اثرات مخرب و جبران ناپذیری بر رابطه تان بگذارد. در واقع‌عدم اعتماد شما به همسرتان باعث رفتارهای دور از احترام همراه با تحقیر و سرزنش نسبت به همسرتان می‌شود و برای ارتباط تان دردسر آفرین می‌شود.

 به قول و قرارتان عمل کنید

سجاد کریمان‌مجد می‌گوید: ابتدا باید بدانیم که این آقا یا خانم چه رفتار و اقدامی داشته‌اند که همسرشان مشکوک شده‌اند. مثلا با همسرشان قول و قراری گذاشتند، اما خلاف آن انجام داده اند؟ یا عمدا یا سهوا دروغ یا پنهانکاری از همسرشان داشتند؟

 از ایجاد موقعیت شک پیشگیری کنید؛ صمیمیت رابطه را بالا ببرید

این روانشناس و متخصص خانواده به راهکارهای جلوگیری از به وجود آمدن شک بین زوجین اشاره می‌کند و می‌گوید: برای اینکه دچار مشکل شک نشویم باید از از ایجاد موقعیت شک در زندگی مشترک پیشگیری کنیم. و درصد صمیمیت رابطه را به قدری بالا ببریم که احساس امنیت کنیم و قول و قرارمان را زیر پا نگذاریم.

 دروغ یا پنها‌ن‌کاری ممنوع!

کریمان مجد در ادامه می‌گوید: راست گویی و صداقت در هر موضوعی موجب پیشگیری از شک می‌شود. همچنین در نظر داشته باشیم که اگر موضوعی خلاف نفع ما بود و حتی اگر باعث آسیب رسیدن به خودمان هم می‌شد، باز هم به هیچ عنوان دروغ نگوییم و هیچ چیز پنهانی با همسرمان نداشته باشیم. هرچقدر صمیمت در رابطه بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توان این شک را مدیریت و برطرف کرد و در نهایت از رابطه زناشویی مراقبت کرد».

شناسه خبر 63393