شناسه خبر:63298
1401/9/13 10:39:53

سپهرغرب، گروه خبر: مسئولان همدان با‌وجود تلاش‌های زیادی که برای توسعه و پیشرفت این شهر دارند اما سال‌هاست شهر همدان‌ چشمانش را به روی نیازهای معلولان بسته است.

حدود 30 هزار نفر در همدان از معلولیت رنج می‌برند که تحت پوشش بهزیستی هستند و نیازهای طبیعی آن‌ها باوجود الزامات قانونی به فراموشی سپرده شده است.
گذر از کوچه و خیابان‌های شهر به خوبی گواهی می‌دهند که هنوز درکی از معلولیت برای شهرسازی و زیباسازی آن وجود ندارد و باوجود عمر طولانی ورود رسانه‌ها به این موضوع همچنان عزمی برای اصلاح در بین بدنه مدیریتی و اجرایی شهر دیده نمی شود.
12 آذر روز جهانی معلولان است اما هنوز بعد از سال‌ها از این مناسبت نیازهای این قشر در فضاهای شهری بی‌پاسخ مانده تا جایی‌که دیدن معلولانی که برای کوچکترین اقدامی نیاز به همراهی یک فرد سالم دارند، بیانگر نبود سیاست‌گذاری لازم در شهر و شهرسازی همدان می‌باشد.
از طرفی باید گفت این قشر از جانبازان جنگ تحمیلی، معلولان مادرزاد، ‌معلولان ناشی از حوادث و بلایای طبیعی و سوانح رانندگی گرفته تا سالمندان که امروزه در شهر روبه افزایش هستند، جمعیت گسترده‌ای هستند که در نظر سیاستگزاران شهر همدان به آن‌ها توجه‌ای نمی‌شود.
رئیس جامعه توانمندان(معلولین) همدان معتقد است: باوجود پیگیری‌های انجام شده اما همچنان معلولان در همدان شهری ندارند.
محمدعلی افشاری اظهارکرد: در شهر متاسفانه آقایان، اصلاح شرایط برای معلولان را خلاصه در برداشتن چند پله از ورودی ساختمان‌ها و تغییرشکل آن برای عبور ویلچرها می‌دانند و همین سطحی‌نگری به مطالبات و خواسته‌های به‌حق این قشر سبب شده که خانه‌نشینی و انزوا سهم آنان شود و از فرصت‌های برابر برای شهروندان، بی‌بهره باشند.
وی عنوان کرد: وضعیت پیاده‌روهای ما به نحوی است که در بسیاری از موارد یک معلول حاضر است از کنار خیابان عبور کند اما به دلیل اختلاف سطح پیاده‌روها و گاهی صاف شدن بیش از اندازه برخی نقاط، وارد این بخش‌ها نشود این یعنی بسیاری از خیابان‌ها و کوچه‌های شهر ما برای این اقشار استاندارد نیست.
افشاری با بیان اینکه امروز مسئله کم توانان جسمی، ذهنی و حرکتی مشغله خانواده‌های بسیاری است، گفت: در شهر همدان چه خدماتی به این خانواده‌ها ارائه شده است؟ چند درصد از فضاهای عمومی شهری مناسب حضور معلولین در یک روز تعطیل به همراه خانواده هایشان است؟ چرا شهر ما از حضور لطیف و موثر این همه استعداد در حوزه‌های مختلف محروم است؟ آیا صرفاً پرداخت مبالغی حقوق و تخفیف از سوی سازمان بهزیستی یا برخی ارگان‌ها به معلولان برای حمایت از این قشر کافی است؟ و آیا حمایت معنایی جز فراهم کردن امکانات زندگی برای این افراد دارد؟
وی با بیان اینکه در خصوص تامین وسایل توانبخشی هم مشکلاتی وجود دارد، افزود: معلولان هزینه‌های فراوانی را متحمل می‌شوند تا تجهیزات مورد نیاز خود را تأمین کنند در حالی که سازمان بهزیستی درصدی را و آن هم برای برخی این اقلام را تامین می‌کند.
  تامین مسکن معلولان از وعده تا وعید
افشاری قول تامین مسکن در همدان برای معلولان را تنها یک شعار دانست و گفت: بسیاری از بچه‌های معلول در تامین هزینه‌های مسکن، یعنی در خصوص ودیعه و هم در خرید مسکن دچار مشکلات جدی هستند به‌طوری که ودیعه مسکن 15 میلیون تومانی که در اختیار معلولان قرار می‌دهند، مشکل آن‌ها را حل نمی‌کند و حتی با این میزان یک معلول در پایین از شهر نیز نمی‌تواند خانه‌ای اجاره کند.
معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان نیز با بیان اینکه جمعیت معلولان تحت پوشش بهزیستی در همدان حدود 30 هزار نفر است، گفت: در این میان‌20 هزار و 206 نفر از این افراد خدمات مستمری دریافت می‌کنند که 300 نفر آنها در یک سال گذشته زیر پوشش قرار گرفته‌اند.
امیر کوکائیان‌ افزود:در راستای کمک رسانی به جامعه معلولان استان پشت نوبتی‌ها برای دریافت تجهیزات به حداقل رسیده و از طرفی دریافت ویلچر که یکی از اقلام پر مصرف این قشر می‌باشد نیز پشت نوبتی ندارد.
وی در خصوص مشکل مسکن برای معلولان به افزایش کمک هزینه بلاعوض برای آن‌ها اشاره کرد و گفت: مبلغ کمک هزینه مسکن برای خانواده‌های تک معلولی به 150 میلیون تومان در شهر و 100 میلیون تومان در روستا افزایش یافته و این مبلغ برای خانواده‌های دارای 2 معلول 200 میلیون تومان در شهر و 150 میلیون تومان در روستا مقرر شده است.
  نیازمعلولان در اعتبارات 500 میلیارد ریالی معابر گم شد
این شرایط در حالی است که مدیریت شهری همدان به تازگی از هزینه کرد اعتبار 500 میلیارد ریالی خود برای بهسازی معابر خبر داده است هزینه ای که به نظر می‌رسد نیاز معلولان در اصلاح معابر آن گم شده است.
به گزارش تسنیم طبق آمارهای موجود 30 هزار متر مربع در منطقه یک با 200 میلیارد ریال، 33 هزار متر مربع در منطقه 2 با 110 میلیارد ریال، هشت هزار و 960 متر مربع در منطقه سه با 70 میلیارد ریال و 15 هزار و 900 متر مربع در منطقه چهار با 116 میلیارد ریال پیاده‌رو سازی انجام شده است که در آن توجه چندانی به مشکلات معبری معلولان نشده است.

شناسه خبر 63298