شناسه خبر:63266
1401/9/12 09:12:19

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل بیمه سلامت کردستان گفت: صندوق حمایت از بیماران خاص و سخت درمان استان کردستان، به‌دنبال مصوبه مجلس شورای اسلامی و ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه‌اندازی شد.

انور اسماعیلی روز پنجشنبه اظهار کرد: صندوق حمایت از بیماران خاص و سخت درمان، پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی به وزارت بهداشت ابلاغ و این وزارتخانه نیز آن را به بیمه سلامت در استان‌ها ابلاغ کرد و هم‌اکنون این صندوق در استان کردستان راه‌اندازی شده است.
وی با بیان اینکه این صندوق از نظر منابع مالی مستقل است و در ساختار بیمه سلامت، اعتبارات و ردیف خاص خود را دارد، افزود: نوع بیماری‌هایی که زیرپوشش حمایت این صندوق قرار می‌گیرند از سوی وزارت بهداشت معرفی شده و بر اساس آخرین دستورالعمل 107 بیماری زیر چتر این صندوق قرار می‌گیرند.
مدیرکل بیمه سلامت کردستان یادآور شد: تاکنون 90 نفر در استان برای عضویت در این صندوق و استفاده از خدمات آن با مراجعه به این اداره کل پرونده تشکیل داده اند، ضمن اینکه هزینه‌های درمانی که این بیماران از اول امسال تاکنون پرداخت کرده‌اند از طریق صندوق ذکر شده به آنان بازگردانده خواهد شد.
به گفته اسماعیلی برخی از بیماران مثل بیماران سرطانی، دیابت و فشار خون از نظر تامین مالی دارویی با مشکل مواجه می‌شدند که با زیرپوشش قرار گرفتن در این صندوق در بخش دولتی بصورت رایگان در هر دو بخش سرپایی و بستری خدمات می‌گیرند.
وی اظهار کرد: این بیماران فقط در حوزه دارو یک تا دو درصد فرانشیز پرداخت می‌کنند و مابقی خدمات زیرپوشش صندوق است.
مدیرکل بیمه سلامت کردستان افزود: جای این صندوق در نظام سلامت ایران خالی بود که امید می‌رود بتوانیم با این حرکت از این بیماران حمایت کنیم.
در استان کردستان بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند که بیشترین تعداد آنان با بیش از 600 هزار نفر در روستاها ساکن هستند.

شناسه خبر 63266