شناسه خبر:62872
1401/9/2 08:11:08
در میزگرد بسیج و مقتضیات زمان با حضور نماینده برخی اقشار مطرح شد:

بسیج تأثیرگذار در تمام حوزه‌ها و ادوار

سپهرغرب، گروه خبر - عطیه صفی‌‌زاده: رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج فرهنگیان با بیان اینکه در تمام ایام بعد از انقلاب ازجمله دوران سازندگی، جنگ نرم دشمن، تهاجم فرهنگی و عبور از فتنه‌ها بسیج نقش پُررنگ و تأثیرگذاری داشته و دارد، یادآور شد: درواقع بسیج در ایجاد و ماندگاری نظام نقش بسزایی داشته است.

به‌مناسبت هفته بسیج روزنامه سپهرغرب با دعوت از مسئولان بسیج در اقشار مختلف به بحث و گفت‌وگو درخصوص جایگاه بسیج در موضوعات مختلف پرداخت؛ در ابتدای مراسم مجری جلسه دو سؤال عمومی از میهمانان پرسید و سپس از آن‌ها خواست که به پرسش‌ها با توجه به تخصص خود پاسخ دهند که نتیجه این نشست را باهم می‌خوانیم:
فلسفه تشکیل بسیج که توسط حضرت امام (ره) ایجاد شد چه بود؟ تشکیل بسیج 20 میلیونی که مد نظر ایشان بود محقق شده است؟
رئیس شورای اندیشه‌ورزا بسیج فرهنگیان در پاسخ به این پرسش گفت: یکی از ارکان بسیار مهم انقلاب با عزت اسلامی در کنار مکتب و رهبر، مردم باصفا، باایمان و بااخلاص بودند که در تمام عرصه‌ها پای کار آمدند و با تلاش‌ها و مجاهدت‌های خود توانستند انقلاب را به پیروزی برسانند.
محمد نباتی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برخلاف تصور برخی از افراد تازه کار انقلاب شروع شد، اذعان کرد: به‌دلیل آنکه این انقلاب از همان ابتدا دشمنان قسم‌خورده زیادی داشت که در آن دو ابرقدرت جهان (شرق و غرب) که مشغول جنگ سرد بودند، جنگ را رها کردند و با یکدیگر و کشور‌های زیر پوشش خود هم‌پیمان شدند که این انقلاب را شکست دهند.
وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) که خودش فردی بسیجی، انقلابی، پدر شهید، هوشیار و فرزند شهید بود متوجه نقش دشمن و وجود دشمنان سرسخت انقلاب شد، عنوان کرد: ایشان برای آنکه در مقابل این هجمه‌ها بایستد، بسیج را تشکیل داد؛ اندکی بعد بسیج مردمی در جامعه شکل گرفت.
رئیس شورای اندیشه‌ورزا بسیج فرهنگیان ضمن اشاره به برکات تشکیل بسیج مردمی در جامعه، اذعان کرد: این نهاد تاکنون برکات بسیار زیاد و فوق‌العاده‌ای همچون بیدارسازی ملت در تمام نقاط کشور و بین قومیت‌های مختلف، وحدت و یکپارچگی و غیره داشته است.
نباتی با اینکه بسیج در کنار سپاهی که به‌تازگی شکل گرفته بود بسیاری از نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کرد، مطرح کرد: حضور پُرشور در دوران دفاع مقدس واقعاً تماشایی و افتخارآمیز بود؛ همه مردم با هر تفکر و قومیتی در حد توان خود پای کار آمدند و حضور بی‌سابقه آنان تأثیر بسزایی بر پیروزی و ماندگاری انقلاب داشته و دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه البته آرزویی که امام (ره) درخصوص تشکیل ارتش 20 میلیونی در کشور 35 میلیونی داشت محقق نشد، افزود: بسیج از همان ابتدا نقش بسیار پُررنگ و تأثیرگذاری در دفاع مقدس داشت؛ درحال حاضر فرهنگ و تفکر بسیجی در جامعه ماندگار شده است.
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج فرهنگیان با بیان اینکه در تمام ایام بعد از انقلاب ازجمله دوران سازندگی، جنگ نرم دشمن، تهاجم فرهنگی و عبور از فتنه‌ها بسیج نقش پُررنگ و تأثیرگذاری داشته و دارد، یادآور شد: درواقع بسیج در ایجاد و ماندگاری نظام نقش بسزایی داشته است.
نباتی با بیان اینکه اگر بسیج را از نظام بگیریم چیزی از آن باقی نمی‌ماند، خاطرنشان کرد: حضرت امام خمینی (ره) در آخرین بیانیه فرمودند که ما درصدد تشکیل هسته‌های بسیج در جهان هستیم، خوشبختانه این موضوع درحال محقق شدن است.
وی در ادامه افزود: امیدواریم که در آینده نه‌چندان دور شاهد تشکیل هسته‌های بسیج در کشور‌هایی که ازلحاظ دین و آیین شبیه ما نیستند، باشیم.
   خوشبختانه هم‌اکنون تفکر بسیجی در تمام ارگان‌ها و اقشار گسترش پیدا کرده
نماینده بسیج طلاب نیز در پاسخ به این پرسش گفت: بنده سخن خود را با فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص بسیج آغاز می‌کنم که فرمودند «بسیج یعنی نیروی کارآمد کشور برای تمام میدان‌ها»؛ درواقع با توجه به سخن مقام معظم رهبری می‌توان متوجه شد که بسیج تاکنون در تمام عرصه‌های مهم و سرنوشت‌ساز کشور نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری داشته است.
ابوذر عباسی با بیان اینکه حضرت امام خمینی (ره) فرمان تشکیل بسیج 20 میلیونی را صادر کردند، عنوان کرد: درحال حاضر ده‌ها میلیون نفر عضو بسیج داریم که در عرصه‌های مختلف درحال خدمت‌رسانی به مردم هستند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه هم‌اکنون تفکر بسیجی در تمام ارگان‌ها و اقشار گسترش پیدا کرده است، ابراز کرد: در این راستا می‌توان به بسیج دانشجویی، پزشکان، مهندسان، دانش‌آموزی، رسانه، طلاب، اجتماعی و غیره اشاره کرد.
نماینده بسیج طلاب با بیان اینکه در دنیای امروز بسیج در تمام عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی وارد شده است، عنوان کرد: از زمان آغاز فعالیت بسیج تاکنون بسیجیان در تمام عرصه‌ها نقش‌آفرینی کردند و تأثیرگذار بودند.
عباسی ضمن اشاره به نقش بسیج در ایام کرونا، اظهار کرد: حضور بسیجیان در عرصه‌های بهداشت، درمان و آسیب‌های اجتماعی باعث شد که ایران همانند سایر کشورها علاوه‌بر بیماری، با سایر بحران‌ها مواجه نشود.
وی با بیان اینکه تمام اقشار جامعه بسیجی درتلاش هستند که آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهند، مطرح کرد: در این راستا می‌توان به نقش طلاب و اقداماتی که در جامعه انجام می‌دهند، اشاره کرد.
نماینده بسیج طلاب ضمن اشاره به نقش جهادگران بسیجی در عمران و آبادانی روستاها، اظهار کرد: جهادگران که برای رضای خدا کار می‌کنند، نقش بسزایی در عمران و آبادانی، ارتقای سطح بهداشت، آگاهی، سواد و غیره در روستاها دارند.
   متأسفانه ازلحاظ زیرساخت‌ها، کار کیفی و تحقق افق بلندمدت عقب هستیم
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج رسانه نیز در پاسخ به این پرسش اظهار کرد: حضرت امام (ره) درخصوص بسیج فرمودند هر کسی که خدمت صادقانه و با اخلاص به مردم ارائه دهد، بسیجی است؛ در این راستا آرزوی امام (ره) که تشکیل 20 میلیونی بسیج بود، ازلحاظ کمی محقق شده و حتی میزان آن بیشتر از 20 میلیون نفر است.
حسین صادقیان با بیان اینکه انقلاب ما مردمی و قرآنی است، تصریح کرد: ریشه‌های حرکت بسیج و تفکر امام خمینی (ره) نشأت‌گرفته از آموزه و اندیشه پیامبر اکرم، اسلام و قرآن است.
وی با بیان اینکه بسیج در دو دهه اخیر ازلحاظ تشکلی نقش گسترده‌ای پیدا کرده است، عنوان کرد: در این راستا می‌توان به تشکیل بسیج دانش‌آموزان، پزشکان، طلاب، دانشجویان و غیره اشاره کرد.
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج رسانه با بیان اینکه متأسفانه ازلحاظ زیرساخت‌ها، کار کیفی و تحقق افق بلندمدت عقب هستیم، ابراز کرد: جهت پیشرفت در این حوزه‌ها لازم است که به‌طور جدی کار کنیم.
صادقیان با بیان اینکه از زمانی که حضرت امام خمینی (ره) دستور تشکیل بسیج را دادند تاکنون شاهد پیشرفت در تمام حوزه‌ها هستیم، خاطرنشان کرد: بدون شک اگر بسیج و تفکر آن در جامعه حکم‌فرما نبود، به مشکل اساسی برمی‌خوردیم.
وی ضمن اشاره به 260 هزار شهید بسیجی، عنوان کرد: تعداد زیادی از شهدا بسیجی بودند و جزء کارکنان هیچ ارگانی نبودند؛ بدون شک بسیج نقش بسزایی در مدیریت جنگ نابرابر هشت‌ساله دفاع مقدس داشته است.
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج رسانه ضمن تأکید بر لزوم کیفی‌سازی تشکل بسیج در جامعه، گفت: خوشبختانه به برکت خون امام و شهدا به‌ویژه شهیدسلیمانی این ارگان با شتاب بیشتری درحال حرکت است.
   بسیجی مرد روزهای سخت و دشوار است
یکی از اعضای بسیج معلمان نیز در پاسخ به پرسش مذکور اذعان کرد: بسیج یک تفکر است که از ابتدای شکل‌گیری نظام شاهنشاهی آغاز شد و خوشبختانه تاکنون ادامه دارد.
حمزه اکبری با بیان اینکه نخستین شهید دفاع مقدس بسیجی بوده و آخرین شهید امنیت هم بسیجی بوده است، ابراز کرد: این موضوع نشان می‌دهد که بسیجی مرد روزهای سخت و دشوار است، بسیجیان از ابتدای انقلاب تاکنون در تمام عرصه‌ها با ایثار و فداکاری وصف‌نشدنی حضور داشتند.
وی ضمن اشاره به اغتشاشات اخیر، اظهار کرد: جنگ امروز یک پدیده چندوجهی بوده که درک، تشخیص و بینش آحاد مردم به‌ویژه جوانان را نشانه گرفته است.
عضو بسیج معلمان با بیان اینکه براساس نظریه‌های روان‌شناسی و رفتارشناسی برداشت ذهنی افراد از پدیده‌ها موضوع بسیار مهمی است که باید به آن دقت و توجه کرد، افزود: در شرایط امروز هم دشمن با نقش قبلی خود درک مردم را نشانه گرفته است، به‌طوری که سعی می‌کند با بزرگ کردن اتفاقات، به آن‌ها دامن بزند.
اکبری گفت: در واقع ممکن است در کف میدان هیچ خبری نباشد، اما دشمن سعی می‌کند با صحنه‌سازی و ایجاد سوءتفاهم، نشان دهد که اتفاقات بسیار بزرگ و دردناک درحال رخ دادن است.
وی با بیان اینکه لازم است در جهان امروز برای پیشبرد اهداف و آرمان‌های انقلاب رویکرد‌های بسیج را تغییر داده و به‌روز کنیم، ابراز کرد: در این راستا می‌توان به تغییر رویکرد نرم‌افزاری که رهبر معظم انقلاب اسلامی هم بر آن تأکید دارند، اشاره کرد؛ به عقیده بنده باید جهاد تبیین شناختی مخصوصاً در ارگان‌های تأثیرگذار همچون آموزش‌وپرورش، دانشگاه و غیره داشته باشیم.
نماینده بسیج دبیران با بیان اینکه باید با کمک رسانه‌ها خدمات انقلاب را به‌لحاظ شناختی به جوانان معرفی کنیم، خاطرنشان کرد: متأسفانه تاکنون نتوانستیم نمره قابل قبولی در این حوزه در اکثر ارگان‌ها به‌ویژه نظام آموزش‌وپرورش کسب کنیم.
اکبری با بیان اینکه فرصت توجیه جوانان و نوجوانان در مدارس را از دست داده‌ایم و درواقع جنگ را واگذار کردیم، یادآور شد: لازم است در حوزه امنیت جامعه از ظرفیت بسیجیان محله (به‌دلیل شناختی که این افراد از منطقه خود دارند) استفاده شود.
   مؤلفه‌های تفکر بسیجی از زمان تشکیل تاکنون چه بوده است؟ آیا تفکر بسیجی برای نسل جدید به‌روزرسانی شده است؟
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج فرهنگیان در پاسخ به این پرسش عنوان کرد: از مؤلفه‌های تفکر بسیجی می‌توان به ایمان و اعتقاد به قدرت خدا اشاره کرد.
نباتی در این خصوص به خاطره‌ای از دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: شهیدهاشمی نوجوان 16 ساله‌ای بود که در سخنرانی خود در جمع زیادی از بسیجیان و فرماندهان سپاه گفت «ما برای کشته شدن و شهادت به جبهه نیامده‌ایم، بلکه فقط برای رضا و خشنودی خدا در این منطقه حاضر شدیم و درواقع باید تسلیم امر پروردگار باشیم».
   نقطه مقابل فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ استیثار است
وی افزود: این شهید در ادامه می‌فرماید که آمریکا کیست؟ شوروی چیست؟ ابرقدرت خداست؛ این تفکر بسیجی در جبهه و انقلاب بوده که یک نوجوان 16 ساله همانند رهبر خود قدرت را از آنِ خدا می‌دانسته است.
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج فرهنگیان ایثار را دیگر مؤلفه بسیج دانست و اذعان کرد: ایثار یعنی ازخودگذشتگی، یعنی از لذت‌های دنیوی بگذری و آن‌ها را فدای دین، ناموس و کشور کنی که شهادت تعداد زیادی از بسیجیان، مصداقی از این موضوع است.
نباتی نقطه مقابل فرهنگ ایثار و شهادت را فرهنگ استیثار دانست و گفت: این فرهنگ که در اکثر کشور‌های اروپایی نقش دارد، به این معنا است که فرد همه‌چیز را برای خودش می‌داند و امروزه دشمن تمام تلاش خود را می‌کند که کشور‌ها را به سمت این فرهنگ بکشاند.
وی با بیان اینکه بعد از انقلاب و جنگ عده‌ای خواسته و ناخواسته تلاش کردند از فرهنگ ایثار و کربلا انسان را به سمت فرهنگ استیثار سوق دهند، یادآور شد: این فرهنگ باعث می‌شود که فرد وابسته به دنیا و لذت‌های آن شود.
   یکی از مؤلفه‌های بسیج، مطیع مطلق ولی فقیه بودن است
نماینده بسیج طلاب در پاسخ به این پرسش گفت: یکی از مؤلفه‌های بسیج مطیع مطلق ولی فقیه بودن است؛ به‌عبارتی بسیجی واقعی باید همیشه گوش به فرمان رهبر خودش باشد.
عباسی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان حکیم فرزانه رأس حلقه بسیج قرار گرفته است، اذعان کرد: در این راستا لازم است که بسیجیان مطیع ایشان باشند و در هیچ زمینه‌ای از رهبر خود جلوتر حرکت نکنند.
وی دیگر مؤلفه بسیج را عقلانیت دانست که خوشبختانه از ابتدای تشکیل تاکنون شکل گرفته است و اظهار کرد: تفکر جهادی دیگر مؤلفه اصلی شکل‌گیری بسیج است، درواقع تاکنون در هر حوزه‌ای که تفکر بسیجی جریان داشته، پیشرفت هم به‌وجود آمده است.
   تفکر بسیجی یعنی نگاه دنیوی و اخروی به مسائل
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج رسانه نیز در پاسخ به این پرسش گفت: تفکر بسیجی یعنی نگاه دنیوی و اخروی به مسائل و در رأس تمام امور، بسیج خدامحور بوده است.
صادقیان با بیان اینکه برخلاف دشمن که دنیا و لذت‌های آن را محور حرکت خود می‌داند تفکر بسیجی خدا را محور امور می‌داند، ابراز کرد: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تشکیل بسیج، خودسازی است، موضوعی که در دنیای امروز اندکی مورد غفلت قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه خودسازی و تحت تأثیر قرار دادن دیگران از مؤلفه‌ها و اهداف شکل‌گیری بسیج است، عنوان کرد: درحال حاضر خانواده منشأ بسیاری از صدمات و آسیب‌های اجتماعی است که جوانان را درگیر آن می‌شوند.
این بسیجی با بیان اینکه پدر و مادر به‌عنوان الگوی فرزندان می‌توانند با خودسازی مناسب تأثیری بسزایی بر آن‌ها داشته باشند، اذعان کرد: خودسازی والدین بسیجی زمینه ایثار و ازخودگذشتگی فرزندان را فراهم می‌کند.
صادقیان با بیان اینکه بسیجیان ایثارگران هوشیاری هستند که تمام کارهای خود را برای رضای خدا و تقرب به او انجام می‌دهند، عنوان کرد: اخلاص، ایثار، صادق بودن و غیره از دیگر مؤلفه‌های بسیج است که بسیجیان به آن‌ها توجه می‌کنند.
وی دیگر مؤلفه بسیجی را ولایت‌مداری دانست و اظهار کرد: بسیجی ماندن از موضوعات بسیار مهمی بوده که لازم است بسیجیان به آن توجه کنند و لازمه این کار آن بوده دشمن‌شناسی براساس مقتضیات زمان باشد.
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج رسانه با بیان اینکه دشمن‌شناسی باید براساس روحیات بسیجیان شکل بگیرد، عنوان کرد: یعنی دشمن را با مقتضیات زمان باید شناخت که خوشبختانه تعداد زیادی از جوانان این خصیصه را دارند و میزان آن‌ها قابل قیاس با جوانان فریب‌خورده نیست.
صادقیان دنیاگرایی و لذت‌گرایی را نقطه مقابل خداپرستی دانست و گفت: در شرایط امروز شاهد راهپیمایی چند میلیون نفری دانش‌آموزان انقلابی بوده‌ایم که تعداد آن‌ها اصلاً قابل قیاس با اغتشاشگران نیست.
نماینده بسیج معلمان مؤلفه‌های تشکیل بسیج را اخلاص، ایمان، فداکاری و ولایت‌پذیری دانست و افزود: لازم است که در دنیای امروز بسیج به دو مؤلفه به‌روز و علمی بودن هم دقت و این ویژگی‌ها را هم به مجموع خصایص خوب خود اضافه کند.
   با توجه به اثرگذاری معلمان در سیستم تعلیم و تربیت برای ایجاد شبکه معلمانان متعهد چه کارهایی انجام شده؟ چرا بسیج فرهنگیان در تحصن‌های اخیر نتوانست آن‌طور که باید، جبهه‌سازی کند؟
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج فرهنگیان در پاسخ به این پرسش گفت: نقش فرهنگیان در انقلاب بسیار پُررنگ و اثرگذار است؛ در تمام صحنه‌های انقلاب دانش‌آموزان که دست‌پرورده دبیران خود بودند، حضور داشتند؛ درواقع دانش‌آموزان در اکثر حوزه‌ها جلوتر از دانشجویان حرکت کردند و کارهای سنگین انجام داده‌اند، دشمن از اوایل انقلاب بدل‌سازی کرده است، تاکنون معلمانان شهیدی زیادی داشتیم که کلاس درس و تفکر را به جبهه‌ها بردند و دانش‌آموز از دیگر دوستان خود که به جبهه‌ها نرفتند، جا نماند و در شب عملیات همین دانش‌آموز جسورانه جنگید و دشمن را شکست داد.
در دوران بعد از انقلاب و جنگ دبیران نقش بسزایی در تهاجم فرهنگی داشته‌اند، اما هجمه دشمن به دبیران به‌قدری زیاد است که سند 2030 در نهاد مقدس تعلیم و تربیت وارد شد و تعداد زیادی از مدرسه‌ها از آن استفاده کردند؛ درواقع هجمه دشمن به محتوای کتب درسی را نباید نادیده گرفت، در این راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی و بسیج فرهنگیان هشدار‌هایی درخصوص سند 2030 دادند.
درخصوص تحصن معلمان با آن‌ها نشستی گذاشتیم و با بهره‌گیری از ظرفیت نمایندگان از آن‌ها خواستیم که مطالباتشان را که شامل رتبه‌بندی، افزایش حقوق و غیره می‌شد، به‌جای خیابان‌ها از نمایندگان طلب کنند؛ درواقع در این راستا دشمن می‌خواست که مرجعیت اجتماعی معلمانان را از آنان سلب کند.
   برای تقویت جایگاه طلاب در جامعه بسیج چه کاری انجام داده است؟ چه برنامه‌ای برای پاسخگویی به نیازهای معرفتی دنیای امروز دارد؟
طلاب نقش بسیار تأثیرگذاری در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و سپس دوران دفاع مقدس دارند، بنیان‌گذار انقلاب اسلامی خودشان طلبه بودند و این مهم نشان می‌دهد که چه تا میزان طلبه‌ها در دوران دفاع مقدس و شکل‌گیری انقلاب اسلامی نقش داشتند؛ در دوران دفاع مقدس طلاب در کنار رزمندگان از همان ابتدا تا پیروزی انقلاب اسلامی حضور مثمری داشتند، از طرف دیگر نمی‌توان از تأثیر طلاب در مباحث مختلف فرهنگی، اجتماعی و موضوعات روز جامعه گذشت. درواقع طلاب تاکنون موفق شدند که به میزان قابل توجهی آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهند. اگر نیروی محرکه معنویت در بسیج وجود نداشته باشد، این نهاد اصلاً شکل نخواهد گرفت، درواقع موتور محرکه معنویت در جامعه اسلامی روحانیت و طلاب هستند و بسیج بدون طلاب یعنی هیچ.
عملکرد طلاب با این‌همه تریبونی که در مساجد و جامعه در اختیار دارند، رضایت‌بخش نیست؛ درواقع در حوزه عملکردی ضعف‌هایی داریم که لازم است با برنامه‌ریزی دقیق، گام‌های جدی در این حوزه برداریم. اکثر طلاب در راستای جهاد تبیین قدم‌های خوبی در مساجد برداشتند، اما هنوز راه زیادی در پیش داریم که باید با تلاش و برنامه‌ریزی از تربیونی که در اختیار دارند، نهایت بهره را ببرند.
   درحال حاضر مهم‌ترین چالش رسانه‌ها چیست؟ چرا عموماً رویکرد رسانه‌ها انفعالی است؟ چقدر از این فضا محصول عدم شناخت مسئولان نسبت به رسانه‌ها و رویکرد انفعالی آن‌ها است؟ برای داشتن رسانه فعال، پویا و اثرگذار به چه زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نیاز داریم؟
رئیس شورای اندیشه‌ورز بسیج رسانه همدان در پاسخ به این سؤال گفت: زیرساخت فرهنگی یکی از موانعی است که در دنیای امروز رسانه‌ها را با معضلات و مشکلاتی مواجه کرده است؛ متأسفانه اکثر مدیران متون طولانی روزنامه‌ها را نمی‌خوانند و در بیشتر مواقع روزنامه بدون آنکه مطالعه شود، به انبار منتقل می‌شود و این امر سبب آن است که برخی مسئولان با فضای رسانه و اتفاقات محیط جامعه خود بیگانه هستند. از طرفی دیگر خانواده علاقه‌ای به یادگیری سواد رسانه و ارتقای مهارت‌های خود براساس مقتضیات زمان از خود نشان نمی‌دهند؛ به عقیده بنده مهم‌ترین چالشی که در حوزه رسانه با آن مواجه هستیم، مشکلات فرهنگی است که امروزه گریبان‌گیر جامعه و رسانه شده است، متأسفانه اکثر مسئولان اعتقادی به نگاه و تفکر رهبر معظم انقلاب اسلامی که می‌فرمایند اگر من رهبر انقلاب اسلامی نبودم رئیس فضای رسانه و مجازی می‌شدم، ندارند.
دومین چالشی که اکثر رسانه‌ها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، نبود نیروی ماهر و کاربلد است؛ درواقع در رسانه تعداد محدودی نیروی آموزش‌دیده وجود دارند. هرچند بسیج رسانه دوره‌هایی برای تربیت این افراد برگزار کرده است، اما این اقدامات از حداقل هم حداقلی‌تر بوده، از طرفی دیگر جوانان و خبرنگاران جدید صبر و حوصله لازم برای یادگیری مفاهیم و مهارت‌های مختلف خبری را ندارند و این امر سبب شده است که در اکثر مواقع رسانه‌ها واکنشی باشند، از طرفی دیگر متأسفانه تشکیل نشدن جبهه فرهنگی و ضعف کار گروهی در رسانه‌ها آسیب‌های زیادی تاکنون به پیکره جامعه زده و لازم است در این اوضاع که دشمن برنامه و نقای زیادی به جامعه دارد، با تشکیل جبهه فرهنگی و انجام کار‌های منسجم، نقش دشمنان را خنثی کنیم.
از طرف دیگر درحال حاضر اکثر رسانه‌ها و خبرنگاران با امکانات و امتیازات حداقلی روزانه بیش از یک کارمند کار می‌کنند و دریافتی آن‌ها یک‌دهم کارمندان است.

شناسه خبر 62872