شناسه خبر:62856
1401/9/1 00:08:55

سپهرغرب، گروه کاردانش: یک شرکت تجاری از تولید پهپاد انتحاری مرگبار و خودرانی خبر داده که با جستجو در ساختمان‌ها، هدف از قبل تعیین‌شده را شناسایی کرده و به قتل می‌رساند.

شرکت البیت سیستمز پهپاد Lanius را تولید کرده که یک پهپاد چهار پره چابک با طیف وسیعی از توانایی‌ها برای شناسایی اهداف، نقشه برداری و طبقه‌بندی هدف مبتنی بر هوش مصنوعی و توانایی ایجاد انفجار در صورت لزوم است.

پهپادهای کوادکوپتر در حال تبدیل شدن به یک عنصر اصلی در جنگ‌های مدرن هستند که نمونه آن در درگیری‌های فعلی اوکراین به کار می‌رود. فهمیدن دلیل این تحول آسان است. آن‌ها ارزان هستند، کار با آن‌ها آسان است و روز به روز هوشمندتر می‌شوند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند یک منطقه خطرناک را بدون ایجاد خطر برای خلبان مشاهده کرده و از آن نقشه‌برداری کنید، آن‌ها اغلب توسط دشمنان به طور کامل شناسایی نشده، بدون دردسر به سمت هدف می‌روند، و اتصال یا رها کردن یک محموله مرگبار با استفاده از آن‌ها بسیار ساده است.

لانیوس طوری طراحی شده که در گروه‌های سه نفره سفر کند و تا زمانی که به کار گرفته شود، بر روی یک پهپاد بزرگ‌تر که نقش کشتی مادر را ایفا می‌کند، می‌نشیند. حداکثر وزن آن در زمان برخاست 1.25 کیلوگرم بوده و شامل بار کشنده یا غیر کشنده با وزن حداکثر 150 گرم است. یک باتری لیتیومی کوچک، حداکثر زمان پرواز این پهپاد را به حدود هفت دقیقه می‌رساند.

این پهپاد از فیبر کربن ساده ساخته شده و مجهز به حسگرها و دوربین‌های متعدد و همچنین ابزار هوش مصنوعی جتسون شرکت آن ویدیا است که به‌طور خاص برای تفسیر سریع جریان‌های داده طراحی شده است. نرم افزار مدیریت رزم Elbit Legion-X هم انجام مأموریت‌های خودکار چند پهپادی از این طریق را تسهیل می‌کند.

لانیوس به تنهایی یا به صورت گروهی وارد یک منطقه شده و با استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی و سیستم‌های جلوگیری از برخورد، نقشه‌برداری را به طور مستقل آغاز می‌کند. این پهپاد نقاط مورد علاقه و همچنین مواردی مانند درها و پنجره‌های بسته یا باز را شناسایی و برچسب‌گذاری می‌کند و سپس وارد ساختمان‌ها می‌شود و آن‌ها را به طور مستقل یا با هدایت اپراتور جستجو می‌کند.

این پهپاد برای شناسایی انسان‌ها و تلاش برای طبقه‌بندی آن‌ها به‌عنوان دوستان یا متخاصم، جنگجو یا غیر جنگنده، مسلح یا غیر مسلح طراحی شده است. هنگامی که یک تهدید مسلح از این طریق شناسایی می‌شود، اپراتور انسانی می‌تواند با استفاده از هر سلاحی که در هواپیما وجود دارد، با هدف درگیر شود. اما پهپاد به میل خود اقدام به کشتن کسی نخواهد کرد.

یک مزیت تاکتیکی دیگر این پهپاد توانایی نشستن در حالت کمین و تماشای یک منطقه خاص است. مثلاً یک در قفل شده که ممکن است در پشت آن عامل تهدید وجود داشته باشد را می‌توان از این طریق زیر نظر گرفت. در این حالت، Lanius می‌تواند بی سر و صدا فرود بیاید و در را تماشا کند. اگر در باز شود و پهپاد چیزی ببیند که تهدیدی مسلحانه تلقی شود، به اپراتور هشدار می‌دهد و برای درگیری آماده می‌شود.

شناسه خبر 62856