شناسه خبر:58488
1401/5/12 09:11:39

سپهرغرب، گروه کاردانش: محققان دانشگاه صنعتی شریف طی مطالعاتی که از سال 83 آغاز کرده‌اند به «فناوری کاهش ریسک تخریب سازه‌ها بر اثر زلزله» دست یافتند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی در «سلسله رویداد چالش‌های فناوری‌های نوین در حوزه زلزله و مدیریت بحران پس از آن» گفت: در زمینه فناوری‌های نوین لرزه‌ای در حوزه ساخت و ساز دو دیدگاه «افزایش مقاومت» و «شکل پذیری اعضای سازه‌ای» برای مقابله با زلزله‌های شدید و پیشگیری از انتقال انرژی زلزله به سازه‌ها به نحوی که عملکرد آن‌ها بدون وقفه در جریان باشد، مطرح است و در سال‌های اخیر رویکرد دوم یعنی روش‌های پیشگیرانه مورد توجه بیشتر قرار گرفته است.

دکتر علی بخشی استفاده از جداسازها را یکی از راهکارهای پیشگیری از تخریب سازه‌ها دانست و اظهار کرد: شتاب زلزله‌ای در حدود 25 سانتی‌متر بر مجذور ثانیه در طبقات متاثر از زلزله در طبقات بالاتر، چهار برابر می‌شود و استفاده از فناوری جداسازها می‌تواند از انتقال انرژی به سازه جلوگیری کند.

به گفته این محقق، جداسازهای لرزه‌ای نه‌تنها از شتاب زلزله می‌کاهند، بلکه جابه جایی سازه در زمان زلزله را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بخشی، با تأکید بر اینکه ما در دانشگاه صنعتی شریف از سال 83 تحقیقات در این زمینه را آغاز کردیم، خاطرنشان کرد: حاصل این تحقیقات دستیابی به فناوری ساخت جداسازهای لرزه‌ای بوده است.

شناسه خبر 58488