شناسه خبر:58487
1401/5/12 09:09:54

سپهرغرب، گروه کاردانش: یکی از شرکت‌های فناوری با رونمایی از خط تولید پودر نانوذرات کربنات کلسیم در نمایشگاه ایران‌ نانو، قصد دارد با همکاری سایر شرکت‌ها به نیاز سالانه 5 هزار تنی کشور به این محصول پاسخ دهد.

سید شمس‌الدین مصطفوی‌نسب، تولیدی از معرفی خط تولید صنعتی پودر نانوذرات کربنات کلسیم این شرکت در نمایشگاه ایران ‌نانو 1401 خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این خط تولید، ایران به‌عنوان هشتمین کشور تولیدکننده نانوذرات کربنات کلسیم شناخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در دوره‌های پیشین، تمرکز ما روی محصول اسپری آبگریزکننده شیشه بود، اما در این دوره قصد داریم که خط تولید صنعتی پودر نانوذرات کربنات کلسیم را به بازدیدکنندگان اطلاع‌رسانی کنیم.

به گفته مدیرعامل این شرکت فناور، این پودر نانو ذرات در حوزه‌های مختلف نظیر پلیمر، رنگ، نفت و گاز، لاستیک‌سازی، کاغذ سنگی، چرم، کابل و سیم، کاشی و سرامیک کاربرد دارد.

مصطفوی‌نسب اضافه کرد: تا کنون دو شرکت‌ فناور برای برای تولید محصول تقویت شده خود با این مواد، نانوذرات کربنات کلسیم را از ما خریداری کرده‌اند. همچنین در حوزه رنگ‌های ضدخش نیز یکی از شرکت‌ها از این نانوذرات خریداری کرده و در رنگ گواش ضدخراش از آن استفاده کرده است.

وی درباره نیاز بازار به نانوذرات کربنات کلسیم گفت: در حال حاضر، بدون در نظر گرفتن میزان نیاز کاغذ سنگی، در دیگر صنایع سالانه 5000 تن نانوذرات کربنات کلسیم نیاز است که اگر سهم کاغذ سنگی نیز به این بازار افزوده شود، حجم بازار بیش از پنج هزار تن در سال خواهد شد. ظرفیت خط تولید ما 1500 تن در سال است که ما کار را با هزار تن در سال شروع‌کرده‌ایم و قصد داریم به سرعت به حداکثر توان ظرفیت خود برسیم.

به گفته وی، تاکنون تقاضاهایی از سوی برخی شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری به منظور تولید این نانوذرات تحت لیسانس این شرکت ارسال شده است که در صورت توافق با این شرکت‌ها می‌توان به سرعت به رقم تولید پنج هزار تن در سال رسید تا به این ترتیب نیاز بازار داخل برای این نانوذرات پاسخ داده شود.

مدیرعامل این شرکت درباره ساز و کار این خط تولید صنعتی توضیح داد: در ابتدای شروع تحقیقات پیرامون تولید صنعتی نانوذرات کربنات کلسیم، یکی از اجزای مهم کار از خارج وارد می‌شد. اما در ادامه، با کمک بخش تحقیق و توسعه، موفق شدیم تمام مواد مورد نیاز برای تولید صنعتی این نانوذرات را از داخل کشور تامین کنیم به طوری که اکنون 97 درصد از مواد مصرفی برای این خط تولید از داخل شهرک صنعتی سمنان و سه درصد نیز از تهران تأمین می‌شود و هیچ وابستگی خارجی برای تولید این نانوذرات وجود ندارد.

این شرکت پیش از این محلولی به بازار عرضه کرده است که پوشش آب‌گریز بر روی شیشه را ایجاد می‌کند و دید بهتری به راننده در روزهای برفی و بارانی ارائه می‌دهد. از این اسپری می‌توان برای شیشه خودرو، کاشی، سطوح سرامیکی و شیشه‌ای در خودرو، منازل، بیمارستان‌ها، ساختمان‌ها، هتل‌ها و فروشگاها استفاده کرد. استفاده از این اسپری دفعات شستشو را کاهش داده و سبب صرفه‌جویی در مصرف آب نیز می‌شود.

 

شناسه خبر 58487