1400/9/3 10:04:58
*
0
48836

چرا مردم دیگر کتاب نمی‌خوانند؟


سپهرغرب، گروه کافه کتاب: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تنها 28٪ آمریکایی‌ها 11 کتاب یا بیشتر در سال کتاب می‌خوانند و 28٪ با افتخار اعتراف می‌کنند که حتی یک کتاب هم نمی‌خوانند.

به گزارش گودریدر تعداد فزاینده‌ای از مردم دیگر کتاب نمی‌خوانند. هیچ دلیل مشخصی برای بروز این امر وجود ندارد. برخی مجبورند در کلاس‌های درس خود کتاب‌هایی بخوانند و به همین دلیل چیز دیگری غیر از آن نمی‌خوانند. بقیه کتاب نمی‌خوانند اما مقالات خبری و پست‌های وبلاگ‌ها را به‌صورت آنلاین می‌خوانند، اما کتاب نه. چرا این وضعیت پیش آمده است؟

بررسی‌های گروه تحقیقاتی کنتار مدیا که در سال 2019 منتشر شد نشان می‌دهد که تنها ٪51 از بزرگسالان در بریتانیا در سال گذشته حداقل یک کتاب مطالعه کرده‌اند. این رقم نه‌تنها نشان‌دهنده کاهش از 56٪ در سال قبل است، بلکه به این معنی است که 49٪، یا به عبارتی نیمی از بزرگسالان در طول 12 ماه حتی یک کتاب هم نخوانده‌اند. مرکز تحقیقاتی پیو که یک اندیشکده آمریکایی است نشان می‌دهد که شهروندان آمریکایی به‌طور قابل‌توجهی کتاب‌های بیشتری می‌خوانند و تنها 27٪ آن‌ها می‌گویند که در سال 2019 کتابی نخوانده‌اند، اما گروهی که مؤسسه پیو روی آن‌ها تحقیق انجام داده کوچک و تنها شامل چند هزار نفر بوده است و نمایانگر آنچه واقعاً در آمریکا اتفاق می‌افتد نیست.

کریستوفر اینگراهام متخصص داده‌ها در واشنگتن‌پست توضیح می‌دهد: «سهم آمریکایی‌هایی که در یک روز به خاطر لذت خود مطالعه می‌کنند از سال 2004 تا کنون بیش از 30٪ کاهش داشته است.» ارقام او بر اساس مطالبی است که در آخرین نظرسنجی استفاده از زمان از سوی اداره آمار امریکا منتشر شده. اینگرام ادامه می‌دهد: «در سال 2004 تقریبا 28٪ از امریکایی‌های 15 ساله و بزرگ‌تر در روز برای لذت خود کتاب می‌خواندند. اما سال گذشته این رقم به 19٪ رسید.» بر اساس مقاله‌ای که از سوی جاناتان گینهاوس در مجله مکلین منتشر شد، ایالات متحده با موجی از تفکرات ضدعلمی و ضدروشنفکری روبه‌روست زیرا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تنها 28٪ امریکایی‌ها 11 کتاب یا بیشتر در سال کتاب می‌خوانند و 28٪ با افتخار اعتراف می‌کنند که حتا یک کتاب هم نمی‌خوانند. آن‌طور که دیوید دنبی در مقاله‌ای در نیویورکر اشاره می‌کند: «میلیون‌ها کودک (پیش از رسیدن به نوجوانی) کتاب‌های هری پاتر، ارباب حلقه‌ها و دیگر رمان‌های تخیلی را خوانده‌اند. اما با رسیدن به 12 یا 13 سالگی اغلب خواندن را به‌طور جدی کنار می‌گذارند. پسران به ورزش یا بازی‌های کامپیوتری روی می‌آورند و دختران در پی به دست آوردن توجه اغلب به دوستی‌های پیچیده...» دنبی هشدار می‌دهد که «اگر بقیه ما هم بدون مبارزه کتاب خواندن را کنار بگذاریم، پشیمان خواهیم شد و با از بین رفتن فرهنگ شرمندگی را احساس خواهیم کرد.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"