1400/8/30 10:05:37
*
0
48671
یک کارشناس تأکید کرد:

لزوم تغییر شالوده برنامه‌های شهری متناسب با سبک زندگی


سپهرغرب، گروه شهر: یک دکترای جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری گفت: با ارائه طرح و برنامه مناسب در زمینه کالبدی، فرهنگی و اجتماعی می‌توان به اصلاح سبک زندگی شهری امیدوار بود.

مهدی ابراهیمی اظهار کرد: عامل مهمی که امروزه موجب توسعه بی‌رویه شهر و در پی آن ایجاد معضلات و مشکلات شهری شده، تغییر سبک زندگی ساکنان شهر و عدم تطبیق ساختارهای شهری با این تغییرات است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین جلوه تغییر سبک زندگی شهری، ورود خودرو و تخصیص فضاهای شهری برای تردد خودروها است، خاطرنشان کرد: افزایش میزان ورود و استفاده از خودرو در شهرها از یک سو و نبود زیرساخت‌های مناسب برای توسعه سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی از سوی دیگر باعث شده است در دهه‌های گذشته شاهد افزایش تردد خودرو در سطح شهرها باشیم.

این دکترای جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری با بیان اینکه افزایش جمعیت شهرها و مهاجرت نیز به این مسئله دامن زده است، تأکید کرد: این وضعیت علاوه بر اینکه سازگاری با محیط زیست شهری ندارد و موجب ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود، هزینه زیادی را بر مدیریت شهری تحمیل می‌کند و امروزه حتی کشورهای توسعه یافته و ثروتمند نیز سعی در محدود کردن استفاده از خودرو دارند.

ابراهیمی تصریح کرد: در این راستا رویکردهای انسانی ازجمله ایجاد مسیرهای پیاده و استفاده از حمل‌ونقل پاک مورد تأکید است که البته باید برنامه‌ها و زیرساخت‌های لازم برای گسترش این رویکرد در شهرها مورد توجه قرار بگیرد در غیر این صورت صحبت از چنین رویکردی صرفاً شعاری خواهد بود.

وی ادامه داد: شهرهای جهان هرکدام شرایط متفاوتی را از منظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تجربه می‌کنند، از این رو به‌کارگیری برنامه و طرح مشترک برای کاهش استفاده از خودرو در شهرها نمی‌تواند کارا باشد و باید به ویژگی‌های بومی و محلی نیز توجه شود.

وی گفت: رسیدن به یک شهر انسان‌محور و تغییر متناسب سبک زندگی شهری نیازمند گذر زمان است و نباید انتظار داشت در یک بازه پنج ساله، شهری با رویکرد انسان محور داشته باشیم، اما روند آن باید از همین حالا آغاز و در نخستین گام باید از تخصیص هرچه بیشتر فضاهای شهری به خودرو جلوگیری کنیم.

این دکترای جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری اظهار کرد: با ارائه طرح و برنامه مناسب در زمینه کالبدی، فرهنگی و اجتماعی می‌توان به اصلاح سبک زندگی شهری امیدوار بود، البته برخی سیاست‌ها در سطح کلان نیز به این مسئله دامن می‌زند که نیازمند تغییر نظام مدیریتی و برنامه‌ریزی کشور است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"