شناسه خبر:42973
1400/4/14 11:00:49

سپهرغرب، گروه اجتماعی: مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: طرح نشاط معنوی که همه ساله برای پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان در جوار بقاع متبرکه برگزار می‌شود، امسال رنگ و بوی «شمیم خدمت» می‌گیرد.

رضا معممی‌مقدم درباره اجرای طرح «شمیم خدمت» ویژه دانش‌آموزان اظهار کرد: همیشه نیاز به مهارت‌افزایی برای تمام سنین وجود داشته و امری اجتناب‌ناپذیر است؛ دانش‌آموزان نیز از این امر مستثنا نیستد و نیاز به آموزش و کسب مهارت‌های کاربردی هستند.

وی دوران نوجوانی را زمان طلایی یادگیری دانست و افزود: در روایات اسلامی وارد شده است که دانشی که در دوران کودکی آموخته می‌شود مثل حکاکی روی سنگ بوده که پایدار و ماندگار است؛ از این رو برای افزایش مهارت دانش‌آموزان، کودکان و نوجوانان باید از همین سنین برنامه‌ریزی شود؛ بقاع متبرکه نیز که هر ساله در ایام تابستان در قالب طرح «نشاط معنوی» پذیرای کودکان و نوجوانان بوده‌اند؛ باید در کنار این برنامه‌ها، به فکر آینده آنها و مهارت‌هایی که به آن نیاز دارند باشند.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه طرح نشاط معنوی که همه ساله برای پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان در جوار بقاع متبرکه برگزار می‌شود، امسال رنگ و بوی «شمیم خدمت» می‌گیرد، تصریح کرد: در خصوص آموزش و مهارت‌افزایی دانش‌آموزان با برگزاری جلسات کارشناسی که صورت گرفت، برنامه‌هایی به‌عنوان پیوست اجتماعی و در راستای طرح شمیم خدمت ابلاغ شد که اجرای آن باعث می‌شود تا دختران و پسران شرکت‌کننده در برنامه‌های اوقات فراغت خود توانمندی‌های مورد نیاز را به دست آورند.

معممی‌مقدم ادامه داد: نوع آموزش‌های در نظر گرفته شده نیز کارشناسی شده است؛ به‌عنوان مثال دانش‌آموزان پسر ضروری است با تاسیسات ساختمان و تعمیر آنها آشنا شوند و بتوانند با ابزارهای ساده و مورد نیاز خانواده کار کنند؛ برای دختران نیز آموزش‌هایی از قبیل آشپزی، خیاطی، سفره‌آرایی، بافتنی و... ضروری است که در ایام اوقات فراغت و در قالب طرح شمیم خدمت می‌توان این آموزش‌ها را ارائه کرد.

وی با اشاره به نقش آموزش و مهارت‌افزایی در تولید و اشتغال با بیان اینکه با آموزش حرفه‌ها و مشاغل به دانش‌آموزان می‌توان به شناسایی و رویش علاقه، استعدادها و جهت‌دهی آنان به سمت‌وسوی تولید و اشتغال کمک کرد، تاکید کرد: در برنامه‌هایی که در این خصوص در نظر گرفته شده، تلاش شده تا مشاغل و حرفه‌هایی آموزش داده شود که دانش‌آموزان حتی بتوانند در طول ایام سال و در کنار درس و تحصیل نیز آن را دنبال کرده و نهایتا به‌عنوان شغل و حرفه برای خود انتخاب کنند.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در خصوص حرفه‌های در نظر گرفته شده نیز خاطرنشان کرد: حرفه‌هایی از قبیل فرش‌بافی، گلیم‌بافی، چرم‌دوزی، آموزش رایانه، تولید گل‌های زینتی و آپارتمانی، تعمیر لوازم برقی، منبت‌کاری، میناکاری و اموری که قابلیت درآمدزایی و اشتغال را نیز دارند در دستور کار قرار گرفته شده که انشاءالله به دانش‌آموزان شرکت‌کننده در برنامه‌های بقاع متبرکه آموزش داده می‌شوند.

شناسه خبر 42973