شناسه خبر:76949
1402/9/19 11:57:51

سپهرغرب-گروه اندیشه : این کارشناس مذهبی گفت: برای ایجاد تغییر در یک رفتار لازم است هر دو عادت خوب و بد را در نظر بگیریم.

حجت‌الاسلام محمد برمایی از چگونگی ایجاد یک عادت خوب در خود سخن گفت و اظهار کرد: تمام عبادات ما عادت هستند. کسی نزد امام صادق (ع) رفت و از عدم تمرکز در حین نماز شکایت کرد. امام صادق (ع) فرمودند که تو زنگار بسته‌ای. بسیار پیش می‌آید که ما در زمان نماز واقعاً به آن توجه نمی‌کنیم. ما از سر عادت سلام می‌کنیم اما به آن توجه نمی‌کنیم. برخی رفتارها به حدی خشک و از سر عادت هستند که دیگر ما آن‌ها را باور نمی‌کنیم. مانند کسی که از روی عادت می‌گوید دوستت دارم.

وی افزود: ما سه لایه در تغییر داریم. برای ایجاد تغییر در یک رفتار لازم است هر دو عادت خوب و بد را در نظر بگیریم. بهترین راهبرد این است که ما عادت‌هایمان را برای ایجاد یک عادت خوب پیدا می‌کنیم. لایه اول عادت تغییر در خروجی است. کسی که رژیم می‌گیرد نباید روی کم کردن وزنش متمرکز شود، بلکه باید سعی کند عادت ورزش کردن را در خود بپروراند. لذا باید تغییر را در هویت و شخصیت خود ببینیم.

برمایی تصریح کرد: هر کسی مبتنی بر شخصیت و شاکله خود عمل می‌کند. کسی که می‌خواهد تغییری در رفتار خود ایجاد کند، باید آن را به عنوان بخشی از شخصیت خود بپذیرد. اگر شخصیت آن چیزی که دوست داریم را برای خود ایجاد کنیم، به عادت‌های همراه با آن نیز مبتلا می‌شویم.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: بعد از نوشتن عادت‌های خوب و بد خود لازم است که ببینیم از میان آن‌ها کدام با شخصیت ما همخوانی دارد. برای مثال گناه با شخصیت انسان همخوانی ندارد. به همین خاطر است که ناخودآگاه و فطرت ما همواره ما را از گناه باز می‌دارد. لذا لازم است که ما خود را در جای شخصیتی تصور کنیم که می‌خواهیم باشیم. به این شکل عادت‌های خوب متعلق به آن کم کم برای ما شکل می‌گیرد.

 

 

شناسه خبر 76949