شناسه خبر:60878
1401/7/14 08:28:35

سپهرغرب، گروه خبر: سرپرست اداره جهادکشاورزی شهرستان نهاوند گفت: با فرارسیدن فصل کشت کلزا، کار کاشت این محصول استراتژیک در بیش از 500 هکتار از مزارع شهرستان نهاوند انجام شده است.

علی‌مروت امیری اظهار کرد: شهرستان نهاوند قطب اصلی تولید کلزا در استان است که با تولید متوسط سالانه 2500 تن کلزا، بیش از 60 درصد محصول تولیدی استان را بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه برنامه وزارت جهادکشاورزی در شرایط کنونی خشکسالی توسعه کشت‌های کم‌آب‌بر است، تصریح کرد: دانه روغنی کلزا با مصرف آب بسیار پایین با وجود 45 درصد روغن در دانه آن باعث افزایش 25 درصدی تولید محصولات در سال‌های بعدی می‌شود.
مروت‌امیری به مزایای کشت کلزا اشاره کرد و افزود: محصول کلزا علاوه بر اینکه می‌تواند کشور را از واردات دانه‌های روغنی بی‌نیاز کند، باعث افزایش درآمد برای کشاورزان نیز خواهد شد که این مسئله باعث استقبال کشاورزان از این کشت می‌شود.
وی با بیان اینکه کلزا یکی از محصولات استراتژیک است که توسعه آن می‌تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کند، خاصیت سازگاری با محیط، ارزش تناوبی بالا، کنترل علف‌های هرز، استفاده بهینه از رطوبت و بارندگی، مقاوم به سرما، برداشت زودهنگام و در نتیجه آماده شدن زمین برای کشت دوم و داشتن 40 درصد روغن بسیار باکیفیت را از دیگر مزایای توسعه این محصول عنوان کرد.
سرپرست اداره جهادکشاورزی شهرستان نهاوند با اشاره به تدارک بذر مورد نیاز برای کشت کلزا، یادآور شد: خوشبختانه تدابیر لازم در این زمینه به عمل آمده و کمبودی برای تامین بذر و سایر نهاده‌های مورد نیاز کلزاکاران در سطح شهرستان وجود ندارد.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه امسال برای کشت کلزا با کشاورزان قرارداد امضاء می‌شود، برنامه توسعه کشت این محصول تا سطح 1200 هکتار در دستور کار ما قرار دارد که تاکنون قرارداد 500 هکتار از آن به امضاء رسیده و امیدواریم سایر کشاورزان هر چه سریع‌تر نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنند.

شناسه خبر 60878