شناسه خبر:79317
1402/11/21 09:17:44

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر بیش از 74 درصد از واحدهای روستایی مقاوم‌سازی شده که این نوید از ایمنی بالای مساکن روستایی استان در مقابل حوادث غیرمترقبه دارد.

شمس‌الله خدادادی، با تبریک ایام‌الله دهه فجر در خصوص وظیفه بنیاد مسکن، اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی براساس فرمان امام خمینی(ره) در فروردین‌ماه 1358 در راستای تأمین مسکن محرومان جامعه تأسیس شد.
وی با اشاره به ورود بنیاد مسکن در راستای تأمین مسکن محرومان و اقشار کم‌درآمد در بخش روستاها و شهرها، گفت: تولید و احداث واحدهای مسکونی با مشارکت حمایت و همکاری مردم و خیرین؛ تهیه و بازنگری ایجاد طرح‌های روستایی در طرح آبادانی و پیشرفت منظومه‌های روستایی در راستای بهبود معیشت و رونق اقتصادی دیده شده در برنامه هفتم و تهیه تملک طراحی، تفکیک اراضی واگذاری در روستاها و شهرها از وظایف اصلی بنیاد مسکن است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه دیگر وظیفه این بنیاد را در بحث ایمن‌سازی در روستاها عنوان کرد و گفت: روستاهایی که در معرض خطر حوادث طبیعی قرار دارند، با بررسی و مطالعه بنیاد مسکن از محل اعتباراتی که توسط فرمانداری مشخص می‌شود در راستای رفع خطر روستاهای شناسایی شده، اقدام می‌کند.
وی ادامه داد: در بحث زلزله و حوادث غیرمترقبه، آواربرداری و ساخت‌سازها یکی از وظایف خطیر بنیاد مسکن است.
خدادادی مطالعه وضعیت پروژه‌های تحقیقاتی فنی و تخصصی را جزو ماموریت‌های بنیاد دانست و گفت: نظارت بر پرداخت و مصرف تسهیلات بانکی در روستاها و در سطح مساکن یکی دیگر از وظایف بنیاد مسکن است.
وی در ادامه از روستا‌ها به‌عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصادی و بستر رشد تولید یاد کرد و افزود: بهبود زیرساخت‌های روستا، مسکن، ایجاد راه و اجرای طرح‌های هادی در ماندگاری مردم در روستاها نقش موثری دارد و سبب جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها می‌شود که در نهایت ماندگاری روستاها در سطح استان سبب افزایش تولید می‌شود.
خدادادی جمعیت ساکن روستایی استان کرمانشاه را 26 درصد جمعیت استان حدود 500 هزار نفر اعلام کرد و گفت: 2 هزار 532 روستای فعال داریم که یک‌هزار و 715 روستا بالای 20 خانوار و 817 روستا زیر 20 خانوار هستند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه در حوزه مقاوم‌سازی مسکن روستایی، اضافه کرد: اکثر بناهای روستایی در ابتدای انقلاب غیرمقاوم به صورت خانه‌های خشتی و گلی بوده که بر اثر زلزله، بارندگی و... خسارت زیادی به مردم وارد می‌شد که در طول 45 سال عمر پربرکت انقلاب با اختصاص اعتبارات خوب، مقاوم‌سازی مساکن روستایی در حال انجام است.
وی با اشاره به رتبه نخست استان کرمانشاه در زمینه مقاوم‌سازی مساکن روستایی، تصریح کرد: مجموعه کل واحدهای مسکونی روستایی استان 118 هزار و 781 واحد مسکونی است که 88 هزار واحد یعنی بیش از 74 درصد از واحدهای روستایی در حال حاضر مقاوم‌سازی شده و این نوید از ایمنی بالای مسکن روستایی در مقابل حوادث غیرمترقبه دارد.
خدادادی، از افزایش تسهیلات بانکی در دولت سیزدهم خبر داد و خاطرنشان کرد: در روستاها 350 میلیارد تومان وام قرص‌الحسنه 5 درصد داده می‌شود که تقریبا 70 درصد کار ساخت مسکن را پیش می‌برد.
وی اجرای طرح هادی را مختص روستاهای بالای 20 خانوار دانست و گفت: یک‌هزار 700 روستای بالای 20 خانوار در استان داریم که در 63 درصد آن‌ها، یک‌هزار و 100 روستا اجرای طرح هادی صورت گرفته است.

شناسه خبر 79317