شناسه خبر:69570
1402/3/7 09:40:16

سپهرغرب، گروه خبر: دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی گفت: طرح ثبت اطلاعات خرید و فروش طلا در سامانه جامع تجارت، از 439 صنف طلافروش در این استان کلید خورد.

جواد اتابکی روز شنبه اظهار کرد: در راستای اجرای ضوابط اختصاصی گروه کالایی فلزات گرانبها و گوهر سنگ‌ها موضوع تبصره چهار ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تمام فعالان صنف سکه و طلا در استان ملزم به اجرای این مهم هستند.

دبیرکمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی اظهار کرد: چنانچه طلا فروشان نسبت به ثبت خرید و فروش طلا و سکه در سامانه جامع تجارت باشند و برای صدور فاکتور الکترونیک اقدام نکنند، طبق تبصره چهار ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به‌عنوان قاچاق تلقی شده و برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

اتابکی گفت: این دستورالعمل برای عموم مردم و مشتریان غیر تجاری مسئولیت چندانی ندارد و تنها وظیفه مردم، مطالبه و دریافت فاکتور قابل استعلام از سامانه جامع تجارت است.

وی ادامه داد: در این راستا نشست آموزشی برای طلا فروشان و صنف‌های مرتبط، قضات تعزیرات حکومتی و اعضای کمیسیون استان برگزار شد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی بیان کرد: چنانچه طلا فروشی نسبت به صدور فاکتور اقدام نکرد شهروندان با 124 تماس و اطلاع رسانی کنند.

اتابکی تاکید کرد: فرصت لازم به صنف طلافروشان در خصوص ثبت اطلاعات در سامانه ارائه شده و از هفته جاری گشت‌های بازرسی فعال و با متخلفان برخورد می‌شود.

وی عنوان کرد: براساس این ضوابط اصناف باید معاملات خود با همکاران صنفی و صرافی‌ها را در سامانه جامع تجارت ثبت و پس از ثبت اطلاعات مشتریان، فاکتور یکپارچه سیستمی که در سامانه جامع تجارت صادر می‌شود را به مشتریان تحویل دهند و در صورتی که قصد جابه جایی طلا به شهرهای دیگر را دارند، اقدام به ثبت اطلاعات انتقال مکان و میزان طلایی که نگهداری می‌کنند را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

اتابکی خاطرنشان کرد: مشتریان نهایی یعنی مردم نیاز به ثبت اطلاعات در این سامانه را ندارند و تنها اعضای صنفی موظف به ثبت هستند و دریافت فاکتور یکپارچه سیستمی غیر قابل جعل است و امکان استعلام به لحظه توسط خریدار و فروشنده را دارد.

وی هدف از اجرای این طرح را ایجاد شفافیت در بازار طلا و اعضای صنفی، جلوگیری از سواستفاده احتمالی با صدور فاکتور یکپارچه غیر قابل جعل برای مردم، امکان برخورد دستگاه‌های نظارتی با متخلفین حوزه بازارطلا، کاهش سوداگری از طریق کاهش دلالان و بازیگران سودجو در بازار طلا عنوان کرد.

شناسه خبر 69570