شناسه خبر:63066
1401/9/7 08:58:05

سپهرغرب، گروه خبر: مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان همدان گفت: از ابتدای سال تاکنون 60 درصد از جمعیت شهری و روستایی شهرستان همدان ازنظر سلامت روان غربالگری شدند.

شایسته صبوری با بیان اینکه حوزه فعالیتی ما در سه بخش غربالگری سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد است، اظهار کرد: این غربالگری‌ها در همه پایگاه‌ها، خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت انجام می‌‌شود.
وی تصریح کرد: طبق پرسشنامه‌ای که برای مراجعه‌کنندگان طراحی شده است، اگر اختلالی در سلامت روان افراد وجود داشته باشد، به پزشک یا روان‌پزشک ارجاع داده می‌شوند.
مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان همدان از غربالگری در حوزه سلامت اجتماعی خبر داد و افزود: این نوع غربالگری در دو بخش کودک‌آزاری برای افراد 5 تا 18 سال و همسرآزاری برای زنان 18 تا 59 سال انجام می‌شود.
صبوری گفت: درصورتی که کودکی تحت خشونت باشد، غربالگری‌های مربوط به آن انجام می‌شود و برای بررسی و راهنمایی به کارشناس سلامت روان ارجاع داده می‌شود.
وی افزود: اگر در بدن کودک آثاری از جراحت یا کبودی باشد، به پزشک مراکز تحت نظر ارجاع داده می‌شود تا مداخلات درمانی صورت گیرد.
مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه غربالگری همسرآزاری برای زنان 18 تا 59 ساله انجام می‌گیرد، تصریح کرد: درصورتی که نتیجه غربالگری مثبت باشد، فرد مورد نظر به روان‌شناس ارجاع داده شده و مداخلات مربوط به آن انجام می‌شود.
صبوری افزود: یک‌ دوره توانمندسازی هم برای بانوان در معرض خطر برگزار می‌شود و در آن آموزش‌هایی می‌دهیم که اگر فرد خواست تحت خشونت قرار گیرد، چه اقدامی کند تا کمتر آسیب ببیند و روش‌های برخورد و ارتباط با همسر را آموزش می‌بیند.
وی به انجام غربالگری اعتیاد به مواد، الکل و سیگار اشاره کرد و گفت: این غربالگری برای دو جنس آقا و خانم انجام می‌شود و درصورتی که غربالگری مثبت باشد، برای ترک اعتیاد و انجام مداخلات، به پزشک و روان‌پزشک ارجاع داده می‌شوند.
مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان همدان با تأکید بر اینکه در غربالگری سلامت روان بیشترین مشکل مراجعه‌کنندگان مربوط به افسردگی است، اظهار کرد: با توجه به اینکه آمار مراجعه زنان به مراکز بهداشتی بیشتر از مردان بوده، بنابراین شناسایی این اختلال در زنان بیشتر است.
صبوری از برگزاری دوره‌های آموزشی مهارت فرزندپروری برای والدین دارای فرزند دو تا 12 ساله و مهارت فرزندپروری برای والدین دارای نوجوان 12 تا 17 سال با رویکرد پیشگیری از اعتیاد خبر داد و عنوان کرد: آموزش مهارت‌های زندگی نظیر مدیریت خشم، استرس، مدیریت زمان و غیره، از خدماتی است که به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه غربالگری اولیه سلامت روان در همه مراکز شهری و روستایی ما انجام می‌شود، گفت: اما کارشناسان سلامت روان فقط در مراکز شهری حضور دارند و جمعیت روستایی هم درصورت نیاز به مرکز معین همدان ارجاع داده می‌شوند.

شناسه خبر 63066