شناسه خبر:65466
1401/11/8 10:08:48

سپهرغرب، گروه گردشگری: مشاور عالی رئیس بنیاد ایران‌شناسی در نشستی با دیپلمات‌های کشورمان گفت: دیپلمات‌ها نیازمند استراتژی در دیپلماسی عمومی نوین هستند که می‌تواند چند وجهی باشد. یکی از بهترین راههای مواجهه با ایران‌هراسی، موضوع ایران‌شناسی است.

رضا کلهر در نشستی با دیپلمات‌های کشورمان در کشورهای خارجی اظهارکرد: در دیپلماسی عمومی نوین با کمک ایران‌شناسی و معرفی ایران با چهره واقعی آن چند کار را انجام می‌دهید؛ نشان می‌دهید که ایران کشوری است که متجاوز نبوده و در طول تاریخ همیشه موحد و خداپرست بوده و دارای کثرت‌گرائی قوی و دینی است و خشونت در این کشور جایگاهی ندارد.
وی افزود: در بنیاد ایران‌شناسی در پی آن هستیم که این چهره را هر روز قوی‌تر، روشن‌تر و مناسب‌تر به جهان عرضه و نوعی معرفی از ایران برای پاسخ به این مغالطه‌ها ارائه کنیم. کلهر اظهار داشت: آنچه به ما در دیپلماسی نوین دست بالا را می‌دهد مسأله روشنی حقیقت است. ما به حقیقت نزدیک تریم و می‌توانیم آن را برای حاکمیت‌ها و ملت‌ها همانند آفتابی نمایان کنیم. از این جهت دیپلماسی عمومی نوین ابزاری است که در اختیار شماست.
وی گفت: مهمترین هدف، نشستن بر دل‌ها و تسخیر اذهان است که بی‌شک در این زمینه رسانه و راهبردهای رسانه ای نقش اساسی دارند.
کلهر اظهار کرد: در این حوزه دست بالایی نداریم و متأسفانه در پهنه تکنولوژی اطلاعات بُرد غربی‌ها از ما بیشتر است. وی گفت: ما به شدت در کشورهای غربی و حتی نزدیک خود نیازمند مواجهه منطقی هستیم. قوی‌ترین نوع مواجهه با ملت‌ها منطقی برهان است یعنی اینکه بتوان به‌گونه‌ای استدلالی در برابر مغالطاتی که در رسانه‌ها صورت می‌گیرد، مقابله نمائیم. امروز در جهان به‌وسیله فضای مجازی به شدت تحت تأثیر مغالطه‌های بسیار پیچیده هستیم و خیلی در این فضا برهان نمی‌بینیم و با درک علمی و یقینی از منطق روبه‌رو نیستیم.
مشاور عالی رئیس بنیاد ایران‌شناسی گفت: ما در جهان امروز با نوعی مغالطه با نام ایران‌هراسی روبه‌رو هستیم که بسیار جدی و فراگیر بوده و امواج آن مردمان جهان را دربرگرفته است. ایران‌هراسی امروز به یک موضوع بسیار جدی در برابر مواجهه ما با جهان مطرح است. وی افزود: به شدت نیازمندیم با ارائه ایران‌شناسی مبتنی بر برهان از یک‌سو و احساس انسان‌دوستی از سوی دیگر با جهان مواجهه کنیم. برای مواجهه با احساس می‌توانید نشان دهید که ایران قدرتمند، یکتاپرست و موحد کدام است.
ما باید به شما کمک کنیم چهره تعقلی و مثبت و چهره مهربان احساسی از ایران به جهان ارائه کنید. کلهر گفت: بنیاد ایران‌شناسی متکی بر اساسنامه خود موظف است ایران را به ایرانیان و جهانیان معرفی کند و این نوعی مواجهه در حوزه قدرت نرم و دیپلماسی عمومی نوین است.
مشاور عالی رئیس بنیاد ایران‌شناسی یادآور شد: ما این ابزار را فراهم می‌کنیم تا با استفاده از رایزنی‌های فرهنگی و مواجهه‌های فرهنگی و نوع حضوری که شما در غرب و شرق پیدا می‌کنید با معرفی دقیق، بسیط و ساده ایران‌شناسی بتوانید برای مقابله با ایران هراسی حرفی برای گفتن داشته باشید. وظیفه ما در صحنه جهانی ارائه ایران‌شناسی به این معناست.

شناسه خبر 65466