شناسه خبر:58590
1401/5/18 10:08:52

سپهرغرب، گروه خبر: آیین سنتی تعزیه سیار در بازار تاریخی شهر اراک با حضور هیئت‌های قدیمی و گروه‌های تعزیه‌خوان برگزار شد.

تعزیه سیار تنها مخصوص شهر اراک است که در بازار تاریخی آن برگزار می‌شود، امسال نیز برای چندمین‌سال متوالی برگزار و با استقبال باشکوه عزاداران حسینی روبه‌رو شد.

تعزیه سیار بازار اراک ظهر روز شنبه با حضور گروه‌های تعزیه‌خوان در بازار تاریخی اراک با شور فراوان و به‌صورت خودجوش با همت مردم و پیشکسوتان هیئت‌های مذهبی برگزار ‌شد.

حرکت کاروان غم و شبیه‌خوانی با حضور هیئت‌های قدیمی اراک از برنامه‌های این آیین سنتی است که در گذشته‌های دور توسط هیئت‌ها و گروه‌های تعزیه دو محله بزرگ اراک یعنی قلعه و حصار اجرا می‌شده است و از مراسم سنتی بوده که به همراه 11 آئین عاشورایی دیگر، در فهرست آثار ملی کشور تحت عنوان میراث معنوی استان مرکزی به ثبت رسیده است. امسال این مراسم از خیابان محسنی اراک آغاز شد و به سمت بازار سرپوشیده حرکت ادامه داشت.

تعزیه سیار بازار اراک تا سال 1342 به‌طور جدی برگزار می‌شد، اما بعد از سال 1342 به‌دلیل جلوگیری از عزاداری‌های محرم و شرایط سیاسی حاکم بر جامعه، اجرای آن متوقف شده بود.

شناسه خبر 58590