شناسه خبر:63232
1401/9/10 09:24:41

سپهرغرب، گروه مشکات: کتابخانه دانشگاه قرآن و حدیث واقع در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با دارا بودن حدود 95 هزار جلد کتاب یکی از کم‌نظیرترین کتابخانه‌های جهان اسلام تلقی می‌شود.

کتابخانه دانشگاه قرآن و حدیث پردیس تهران یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌ها در منابع حدیث و قرآن جهان اسلام محسوب می‌شود. نقطه شروع این کتابخانه با راه‌اندازی دانشکده علوم حدیث در شهرری و قم و به همت آیت‌الله ری‌شهری پایه‌گذاری شد. منابع این کتابخانه شامل کتاب‌های ایرانی و خارجی است. کتاب‌های ایرانی از داخل کشور و کتاب‌های خارجی از طریق نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب در ایران و کشورهای اسلامی تهیه شده است.
هم‌اکنون سه کتابخانه تخصصی «علوم و معارف حدیث»، «علوم و معارف قرآن» و «تاریخ اهل بیت علیهم‌السلام» و دو کتابخانه اهدایی مرحوم حاج علی اکبر غفاری و مرحوم حجت‌الاسلام حاج شیخ علی دوانی در پردیس تهران وجود دارد که مورد مراجعه پژوهشگران عرصه قرآن، حدیث و تاریخ اهل بیت علیهم‌السلام قرار دارد. اخیراً به دلیل توسعه رشته‌های دانشگاه و ایجاد رشته‌های «فقه و حقوق»، «کلام و فلسفه» و «اخلاق»، منابع مورد نیاز این رشته‌ها تهیه و در اختیار دانشجویان قرار داده شده است. بخش دیگر کتابخانه، پایان‌نامه‌های قرآنی و حدیثی است که قسمت مهمی از کار را تشکیل می‌دهد.
در بخش نشریات و مجلات تخصصی هم برخی مجلات منحصر به فرد وجود دارد که از کشورهای اسلامی برای کتابخانه فراهم می‌شود. در مجموع حدود 95 هزار جلد کتاب از منابع بروز و کار آمد و مورد توجه دانشجویان و استادان در کتابخانه پردیس تهران وجود دارد.

شناسه خبر 63232