شناسه خبر:69685
1402/3/9 10:16:39

سپهرغرب، گروه گردشگری: مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان متولی اصلی بهداشت و درمان زائران در مراسم حج تمتع، در اطلاعیه‌ای با اشاره به آغاز اعزام زائران، آخرین اقدامات بهداشتی و درمانی انجام شده در عربستان را تشریح کرد.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان متولی اصلی بهداشت و درمان زائران در مراسم حج تمتع، در اطلاعیه‌ای با اشاره به آغاز اعزام زائران، آخرین اقدامات بهداشتی و درمانی انجام شده در عربستان را تشریح کرد.
متن اطلاعیه مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر به شرح زیر است:
با توجه به آغاز اعزام زائران به سرزمین وحی و حضور هفت هزار زائر ایرانی در مدینه، درمانگاه‌های شبانه‌روزی مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در مدینه شروع به‌کار کرده و تاکنون 91 نفر از 400 نفر کادر بهداشتی و درمانی این مرکز عازم عربستان شده‌اند. بیمارستان مکه نیز در حال آماده‌سازی برای خدمت به زائران ایرانی است.
محموله دارویی شامل 400 قلم دارو به وزن 40 تن انواع داروهای مورد نیاز زائران در حج تمتع 1402 به عربستان ارسال و در مراکز درمانی توزیع شده است.
طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، در 65 هتل محل اقامت زائران، پزشک هلال احمر مستقر می‌شود.
درمانگاه‌های سیار هلال احمر در ایام تشریق نیز برپاخواهند شد تا به زائران ایرانی خدمات لازم بهداشتی و درمانی را ارائه کنند. در حج امسال بیش از 86 هزار زائر ایرانی حضور دارند که بیش از 2300 زائر سن بالای 80 سال دارند.
با توجه به گرمای شدید هوا در مکه و مدینه، لازم است که زائران برای مراقبت از گرمازدگی، مایعات به اندازه کافی بنوشند و شب‌ها به زیارت بروند، همراه داشتن بطری آب و عدم استفاده از لیوان مشترک برای نوشیدن آب در مراکز شلوغ از جمله مهم‌ترین توصیه‌ها برای مراقبت از سلامت زائران است.
پزشکان و امداگران هلال احمر با فعالیت 24 ساعته در مراکز متعدد، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی را در مکه و مدینه عهده‌دار بوده و آماده خدمت‌رسانی هستند.

شناسه خبر 69685