شناسه خبر:65550
1401/11/10 10:14:15

سپهرغرب، گروه اقتصادی: ایران‌خودرو در حالی خودروهای دناپلاس خود را طبق وعده‌ی داده شده، زودتر از موعد تحویل داده که در این نسخه عرضه شده، دو آپشن رینگ آلومینیومی و ترمز عقب دیسکی حذف شده است؛ گرچه حذف این دو آپشن از خودروهای دناپلاس در بخشنامه عرضه این محصول در بورس کالا قید شده، اما به نسبت نسخه اصلی تولیدیِ ایران‌خودرو، مرسوم نبوده و به‌نظر می‌رسد این کار در کیفیت و ایمنی تأثیرگذار خواهد بود.

ایران خودرو محصول دناپلاس عرضه شده در بورس کالا را در نسخه پایه همانطور که وعده کرده بود، زودتر از موعد تحویل مشتریان داده است. این نسخه از دناپلاس بدون رینگ آلومینیومی و با ترمز عقب کاسه‌ای (به‌جای ترمز عقب دیسکی) تحویل داده است.
ایران‌خودرو در این رابطه با این موضوع تأکید دارد که مطابق آنچه که در بخشنامه فروش قید شده است، اقدام به تحویل خودرو می‌کند. محصولات ایران خودرو با مشخصه‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود. در مورد دنا نیز چندین نوع خودرو در جریان تولید قرار دارد، ازجمله دناپلاس با ترمز دیسکی و رینگ فولادی، فول آپشن با موتور توربوشارژ و...
بر اساس اعلام این خودروساز، خودروهای دنا عرضه شده در بورس کالا نیز عیناً با مشخصات ظاهری و فنی و فهرست تجهیزات مطابق با اطلاعیه عرضه که قابل مشاهده است، دارای رینگ فولادی و ترمز عقب کاسه ای هستند و تولید و تحویل محصول عیناً برابر خودروی فروش رفته صورت می‌گیرد.
در اطلاعیه عرضه محصول دناپلاس در بورس کالا همانطور که ایران‌خودرو نیز اعلام می‌کند، ترمز عقب کاسه‌ای و رینگ فولادی 15 اینچ فولادی ذکر شده است.
این در حالی است که نسخه مرسوم دناپلاس‌های ایران‌خودرو مجهز به ترمز عقب دیسکی و رینگ آلومینیومی است اما در این نسخه دناپلاس‌های فروخته شده از طریق بورس کالا، رینگ آلومینیومی حذف شده و ترمز کاسه‌ای‌ (فناوری ضعیف‌تر) جایگزین ترمز دیسکی این خودروها شده و جایگزین کردن ترمز کاسه‌ای، از میزان ایمنی این خودروها خواهد کاست.
بررسی‌ها نشان داده که رینگ آلومینومی نیز عملکرد بهتری در خودروها دارد و باعث کنترل‌پذیری بهتر خودرو، افزایش شتاب، کارایی بهتر سیستم ترمز، کاهش سوخت، افزایش عمر لاستیک، افزایش ایمنی خودرو و... می‌شود. شائبه‌ای که برای بسیاری از مردم پیش آمده است که آیا در این معاملات، ایمنی فدای قیمت شده است؟
بر این اساس هرچند که ایران‌خودرو برخلاف آنچه که تعهد داشته، عمل نکرده است اما به‌‌نظر می‌رسد که خودروسازان با هدف کاهش قیمت پایه در بورس کالا و برای آنکه قیمت‌ها را پایین بیاورند، از برخی آپشن‌ها و ارتقای کیفیت‌ها و فناوری‌ها صرف‌نظر می‌کنند؛ موضوعی که می‌تواند نوعی عقب‌گرد در حوزه فناوری و ایمنی به‌حساب بیاید.

شناسه خبر 65550