شناسه خبر:65515
1401/11/9 12:28:38

سپهرغرب، گروه فرهنگی: برودت شدید هوا و یخ‌زدگی سیستم آب‌رسانی شدید در شهر هرات باعث شد مردم از حمام خانگی خود محروم شوند، اما طالبان اجازه استفاده از حمام‌های عمومی شهر را نمی‌دهد و خاطیان را جریمه سنگین می‌کند.

در سه ماه گذشته طالبان، شدیدترین محدودیت‌ها و برخوردهای سختگیرانه را با مردم افغانستان در پیش گرفته که از نمونه‌های بارز آن ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاه‌ها، ممنوعیت کامل فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی و آموزشی زنان است. چالش جدید فرهنگی که طالبان به‌ویژه در شهر هرات موجب شده، تعطیل کردن کلیه حمام‌های عمومی این شهر است. این در حالی است که عمده منازل مسکونی شهر هرات به دلیل کمبود سوخت و قطعی برق از داشتن حمام خانگی محروم هستند و اساساً این تصمیم مردم متعهد و متدین شهر هرات به‌ویژه شیعیان شهر هرات را با چالش عمیقی مواجهه کرده است. همچنین تعطیلی فعالیت کلیه مراکز و سازمان‌های مردم نهاد داخلی و خارجی مرتبط با سازمان‌های بین‌المللی توسط حاکمیت طالبان، موجب شده نظارت نهادهای بین‌المللی بر کیفیت زندگی مردم هرات با اختلال مواجهه شود و با توجه به قطعی کامل برق در ساعات بسیاری از شبانه‌روز، زندگی مردم را با مشقت و مشکلات زیادی مواجهه کرده است.
اما ماجرا چیست؟ با توجه به کاهش برودت هوا و رسیدن دمای استان هرات به مرز 25 درجه زیر صفر، طالبان کلیه حمام‌های عمومی داخل شهر را تعطیل کرده است و در مواردی که مردم به‌ویژه در مناطق شیعه‌نشین به‌صورت مخفیانه از حمام‌های عمومی در روزهای گذشته استفاده کرده‌اند، طالبان و نیروهای امنیتی آن‌ها با حضور در مقابل درب حمام‌های دائر، مانع خروج زنان حاضر در حمام به منازل خود شدند و با فراخواندن مردهای محارم زنان داخل حمام، با جریمه کردن و گرفتن مبالغی تا حدود 10000 – افغانی معادل پنج ملیون تومان به ازای هر نفر، اجازه خروج زنان از حمام را دادند.
با شروع سرمای سخت زمستانی به‌خصوص از 20 دی‌ماه 1401 شرایط عادی زندگی در شهر هرات با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده است، به جهت عدم وجود زیرساخت‌های مناسب در شهر هرات، یخ‌زدگی معابر، یخ‌زدگی لوله‌های انتقال آب و شیرهای آب منازل مسکونی، سختی بسیاری را بر مردم هرات مترتب کرده است، علاوه بر این مشقات و سختی‌های طبیعت زمستانی، سخت‌گیری‌ها و رفتارهای بی‌رحمانه طالبان در مسیر جریان عادی زندگی شهروندان هراتی، آسیب‌ها و عصبانیت‌های بسیاری بر مردم این شهر ایجاد کرده، به عنوان مثال در هفته گذشته، مجموعه‌ای از خانواده‌های منطقه دولتخانه هرات، از مالکان حمام‌ها تقاضا کردند در شرایط سرمای شدید، شب‌ها و به‌صورت مخفیانه حمام‌های عمومی را بر روی مردم باز کنند و این امر اتفاق افتاد و پس از گذشته سه شب، طالبان و نیروهای امنیتی حاکمیت با حضور در جلوی درب حمام‌ها، بانوان را در حمام محبوس کردند و شرط خروج این زنان و رفتن به منازل‌شان را، حضور محارم مرد در جلوی حمام و پرداخت مبلغ 10 هزار افغانی معادل پنج میلیون تومان به ازای هر نفر زن محبوس در داخل حمام به‌عنوان جریمه اعلام کردند. در نتیجه طالبان با گرفتن تعهد از بزرگان و موی سفیدان محل و اخذ جریمه و بعضاً تأدیب و برخورد فیزیکی با مردان، محبوسین را آزاد و محل را ترک کردند.

شناسه خبر 65515