شناسه خبر:65428
1401/11/6 14:10:13

«مایک پامپئو» وزیر خارجه سابق آمریکا و مدیر پیشین سیا در کتاب خود اذعان کرد که زندگی عادی ندارد و نیروهای حفاظتی حتی موقع حضور در فروشگاه برای خرید بادمجان همراه او حضور دارند.

مایک پامپئو در بخشی از کتاب خودش به ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی پرداخته و به هراس دائمی خودش از انتقام ایران اذعان کرده است.

وی که در دولت دونالد ترامپ ابتدا رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سپس وزیر خارجه این کشور بود، در کتاب «هرگز یک اینچ را از دست نده؛ جنگیدن برای آمریکایی که من دوست دارم»، به دفاع از اقدام تروریستی و غیرقانونی واشنگتن در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و همراهانش در خاک عراق پرداخت.

پامپئو که طبق گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی خود را برای نامزدی در رقابت‌های درون حزبی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آماده می‌کند، به تعریف و تمجید از اقدام تروریستی پرداخت.

بامداد 13 دی ماه 1398 سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نائب رئیس حشد الشعبی و همراهانشان در حمله پهپادی ارتش آمریکا به فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند.

مایک پامپئو که یک مقام ارشد آمریکایی دخیل در شهادت فرمانده سابق نیروی قدس بوده، پیش از این بارها درباره امنیت خود و دونالد ترامپ ابراز نگرانی کرده بود و از دولت جو بایدن خواسته که از آنها حفاظت کند.

او در بخشی از کتاب خود مدعی شده که آمریکا بعد از این اقدام تروریستی به ایران پیام‌هایی داده و گفته که این اقدام واشنگتن با هدف تلاش برای از بین بردن «رژیم» (نظام جمهوری اسلامی ایران) نبود.

پامپئو که در زمان این حمله تروریستی، وزیر خارجه آمریکا بود در کتاب خود مدعی شده که «متحدان» واشنگتن در منطقه غرب آسیا از این حمله تروریستی مطلع بودند.

در کتاب آمده است: «اسرائیلی‌ها نیز آماده بودند چرا که می‌دانستند که ایران شاید علیه آنها انتقام بگیرد. به همین ترتیب، ما با شرکای عرب خود در خلیج (فارس) کار کرده و بدون افشای برنامه‌های خاص خود به آنها هشدار داده بودیم».

او با اشاره به هراس از انتقام ایران بابت شهادت سردار سلیمانی در خاک آمریکا اذعان کرده که دیگر زندگی عادی ندارد و حتی نمی‌تواند بدون نیروهای حفاظتی و امنیتی به فروشگاه برود.

پامپئو در کتابش نوشته است: «ما می‌دانیم که ایران توانایی عملیات در داخل ایالات متحده را دارد بنابراین یک سال و نیم پس از خروجم از کار در بخش دولتی، من هنوز یک جزئیات (پروتکل‌های)امنیتی را حفظ می‌کنم».

این سیاستمدار آمریکایی می‌گوید که زندگی خودش، همسرش و تنها فرزندش تحت تاثیر قرار گرفته و آنها بدون تدابیر شدید امنیتی نمی‌توانند کارهای عادی و روزمره خودشان را انجام بدهند.

به نوشته او، « (اگر بخواهم) به خواربارفروشی (بروم)؟ در حالی که دارم ارزیابی می‌کنم کدام بادمجان بیشتر از بقیه رسیده به نظر می‌رسد (حضور نیروهای حفاظتی) امنیت دیپلماتیک بر این موضوع سایه خواهد انداخت. سوزان (همسر پامپئو) می‌خواهد موهایش را مرتب کند؟ بیایید امیدوار باشیم که عوامل مخفی حزب‌الله، سالن (آرایشگاه) را احاطه نکنند».

مایک پامپئو افزود: «احتمالا دیگر هرگز با ماشین شخصی خود رانندگی نخواهم کرد یا از آن سطح از حریم خصوصی که قبلا داشتم لذت نخواهم برد».

اذعان او به هراس دائمی از جالنش در شرایطی مطرح شده که اواخر دی ماه رسانه‌های امریکایی خبر دادند که واشنگتن حفاظت از او و برخی دیگر از افراد دخیل در شهادت سردار سلیمانی و یارانش را تمدید کرده است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس که دولت آمریکا تدابیر خود را برای حفاظت از مقامات ضدایرانی دولت دونالد ترامپ شامل پامپئو و «برایان هوک» تمدید کرده است.

در دو یادداشت جداگانه که وزارت امور خارجه آمریکا برای کنگره این کشور ارسال کرده، تصریح شده که تهدیدها علیه هوک و پامپئو «جدی و معتبر» است.

طبق این گزارش، از زمانی که در ژانویه 2021، هوک وزارت خارجه آمریکا را ترک گفته، این دهمین بار است که حفاظت از او تمدید می‌شود. در خصوص پامپئو نیز اقدام هفته گذشته به‌منزله هفتمین تمدید حفاظت بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس مارس سال 2022 میلادی گزارش داده بود که دولت آمریکا ماهانه برای تامین جانی 24 ساعته این دو مقام سابق، 2 میلیون دلار هزینه می‌کند.

شناسه خبر 65428