شناسه خبر:73931
1402/7/4 12:29:17

سپهرغرب-گروه خبر:استان ایلام با داشتن 14 ناحیه و شهرک صنعتی یکی از مستعدترین مناطق کشور برای سرمایه‌گذاری بوده و در حاضر زیرساخت‌های لازم برای حضور سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف صنعتی این استان فراهم شده است.

ایلام در غرب ایران دارای 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق از مستعدترین استان‌های کشور برای سرمایه‌گذاری بود و یکی از ظرفیت‌های ایجادشده در استان ایجاد 14 شهرک و نواحی صنعتی در استان است. 

طی دو سال اخیر زیرساخت‌های این شهرک‌ها و نواحی از لحاظ زمین، آب، برق، گاز و… تأمین و مقدمات حضور سرمایه‌گذاری در استان فراهم شده، ایجاد زیرساخت‌ها در نواحی و شهرک‌های صنعتی از اصلی‌ترین عوامل برای حضور سرمایه‌گذاران است که البته باید مزیت صادراتی بودن مرز مهران را نیز به آن‌ها اضافه کرد.

یکی از کارشناسان اقتصادی گفت: در حال حاضر نواحی و شهرک‌های صنعتی از لحاظ بسیاری از زیرساخت‌های آماده حضور سرمایه‌گذاران هستند.

احمد غلامی بیان کرد: زمین یکی از اصلی‌ترین چالش‌های حضور سرمایه‌گذاران در استان ایلام بوده که با توجه به نواحی و شهرک‌های موجود در تمامی شهرستان‌های استان، این معضل تا حدود زیادی حل شده است.

وی افزود: در حال حاضر آب، برق و گاز در تمامی نواحی و شهرک‌های صنعتی استان ایلام فراهم شده و این عوامل باعث رغبت بیشتر سرمایه‌گذاران در این نواحی می‌شود.

این کارشناس اقتصادی استان با اشاره به اینکه ظرفیت‌های موجود در نواحی و شهرک‌های صنعتی ایلام باید معرفی شود، افزود: وجود زیرساخت‌های لازم می‌تواند مشوق خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران در استان ایلام باشد.

غلامی افزود: حتی در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی می‌تواند مشوق بیشتری ازجمله اقساطی کردن خرید زمین و یک سری معافیت‌های مالیاتی برای رغبت بیشتر سرمایه‌گذاران در استان داده شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مرز مهران یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های اقتصادی در استان ایلام شناخته می‌شود گفت: در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد مهران بهترین ظرفیت برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک با عراق است.

علی‌اکبر بسطامی با اشاره به اینکه ایجاد این شهرک صنعتی نقش مهمی در اشتغال و رونق تولید استان ایلام دارد، افزود: راه‌اندازی واحدهای تولیدی در نواحی و شهرک‌های صنعتی در دیگر مناطق استان ایلام، با توجه به وجود مرز مهران بهترین موقعیت و کم‌هزینه‌ترین راه برای صادرات کالاهای تولیدی به عراق است.

دیگر نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته در دیدار با مقیمی؛ رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های‌صنعتی ضمن بیان عمده‌ترین مشکلات شهرک‌های صنعتی استان ازجمله کمبود زمین و ضعف در جذب سرمایه‌گذار، گفت: در راستای جذب سرمایه‌گذار ضمن اینکه استان باید تمهیدات لازم را بیندیشد در بالادست هم باید مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذار تعریف و در سیاست‌های کلان کشور سوق دادن سرمایه‌گذارها به سمت ایلام به یک راهبرد تبدیل شود.

سارا فلاحی افزود: ایلام هم بیش از 430 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و هم طبق مطالعات و تحقیقات مستند می‌تواند به دروازه اقتصادی رسیدن ایران به مدیترانه تبدیل شود و هم عراق یک بازار بکر و مهم برای صادرات است.

وی افزود: در سفری که به کشور عراق داشتیم با طرف عراقی به این نتیجه رسیدیم که سه شهرک اقتصادی و صنعتی مشترک ایجاد کنیم که یکی از این شهرک‌ها در استان ایلام و در مرز مهران ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های‌صنعتی نیز در این جلسه اظهار کرد: برای جذب سرمایه‌گذار در استان ایلام در مصوبات سفر رئیس جمهور این مهم را گنجاندیم که برای سرمایه‌گذارانی که در مهران سرمایه‌گذاری می‌کنند 70 درصد مواد اولیه را ما تأمین می‌کنیم.

فرشاد مقیمی تصریح کرد: راهکارهای ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق نیز در دست پیگیری است.

مدیرکل دفتر امور هماهنگی سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری ایلام نیز در حاشیه بازدید یک شرکت سرمایه‌گذاری در دهلران، اظهار کرد: در این استان 123 مورد فرصت سرمایه‌گذاری در سامانه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری با شناسایی فرصت‌های هر شهرستان به‌صورت تفکیک بارگذاری شده است.

جمیل شوهانی تصریح کرد: عمده این فرصت‌ها در حوزه کشاورزی، صنعت معدن و خدمات… است و خوشبختانه استاندار و مجموعه مدیران استان با معرفی فرصت‌ها به‌دنبال توسعه و رونق اشتغال و اقتصاد با جذب سرمایه‌گذار هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام نیز از حضور یک شرکت چینی برای نخستین‌بار در شهرک صنعتی دهلران برای طرح «سلیکون منگنز» خبر داد و گفت: همه زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری شرکت چینی ازجمله زمین، گاز، آب و برق فراهم و مجوزها اخذ شده است.

شهریار عباسی عنوان کرد: با توجه ظرفیت‌های بالای استان، از سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کنیم و تمامی زیرساخت‌ها برای شرکت‌های سرمایه‌گذار فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی ایلام نیز اظهار کرد: طی سال‌های گذشته 64 هکتار از اراضی راکد شهرک‌های صنعتی ایلام بازپس‌گیری شده است.

موسی حاتمی اظهار کرد: امسال طرح‌هایی در حوزه شرکت شهرک‌های صنعتی ازجمله ساختمان اداری طی سه ماه آینده افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: اجرای آسفالت شهرک‌های ایلام، ایوان و رمپ ورودی دهلران را در دستور کار و اجرای شبکه روشنایی شهرک‌های صنعتی ملکشاهی و آبدانان در مرحله تحویل موقت هستند.

وی با اشاره به اینکه اجرای کانال سنگی شهرک صنعتی ایوان 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تصریح کرد: اجرای دو سوله کارگاهی صنفی در شهرک تخصصی صنفی ایلام بیش 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی ایلام یادآور شد: قرارداد برق‌رسانی یک فاز ناحیه صنعتی شباب منعقد و مناقصه برگزار شده است.

حاتمی افزود: ترمیم آب شبکه داخلی شهرک سرابله در دستور کار قرار دارد که مناقصه برگزار و پیمانکار مشخص شده که عملیات اجرایی آن به‌زودی آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: در خصوص فسخ قراردادها در سطح شهرک‌های صنعتی در سراسر استان 64 هکتار بازپس‌گیری زمین طرح‌ها را داشتیم و این رویه ادامه‌دار خواهد بود.

وی گفت: پروژه‌های تأمین برق ناحیه پایین‌دستی پتروشیمی دهلران به میزان 6 مگاوات و مبلغی بالغ بر 100 میلیارد ریال، اجرای عملیات خاکی تأمین آب و برق‌رسانی ناحیه جدید تخصصی آب معدنی دهلران و اجرای پروژه آسفالت شهرک صنعتی ملکشاهی در 6 ماهه دوم سال در صورت تأمین اعتبار در دستور کار قرار دارند.

این مسئول گفت: مالکیت 10 هکتار زمین مجاور شهرک صنعتی ایلام در حال حاضر در اختیار این شرکت نیست و این زمین معارض دارد.

حاتمی با بیان اینکه تاکنون جلسات متعددی با استانداری ایلام، سازمان جهاد کشاورزی، امور اراضی و منابع طبیعی استان در این خصوص برگزار شده، اظهار کرد: تملک این زمین نیاز به انجام مراحل قانونی دارد که در دست اقدام است.

وی افزود: 110 هکتار مساحت زمین شهرک صنعتی ایلام در قالب 247 قرارداد به صنعتگران واگذار شده و در حال حاضر این شرکت زمینی برای واگذاری به تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران ندارد، از این رو شهرک صنعتی ایوان برای تولید و احداث واحد تولیدی به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این شرکت آمادگی لازم برای خرید و تملک اراضی پیشنهادی برای احداث شهرک صنعتی جدید را دارد، تصریح کرد: 14 نقطه جدید برای ایجاد نواحی صنعتی در سطح استان شناسایی و جانمایی شده است.

این مسئول ادامه داد: در تلاش هستیم تا با همکاری و همراهی دیگر دستگاه‌های مرتبط، زمینه را برای توسعه و احداث این نواحی صنعتی تولیدمحور و اشتغال‌زا در سطح استان را فراهم کنیم.

استان ایلام در آغازین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، با یورش ددمنشانه رژیم بعثی درگیر یک جنگ تحمیلی شد که هشت سال به طول انجامید و این استان به در جبهه میانی مرکز و کانون دفاع از تمامیت ارضی کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.

این در حالی بود که علیرغم پایان جنگ، استان ایلام هشت سال دیگر نیز درگیر بازسازی ناشی از ویرانی‌های جنگ شد، در این 16 سال استان‌های دیگر کشور که به دور از خط مقدم جنگ بودند، با سرمایه‌گذاری‌های ارزان قیمت، گام‌های بزرگی در راه توسعه و صنعتی شدن برمی‌داشتند اما استان ایلام از این قافله، بیش از 16 سال عقب افتاده بود.

امروز استان ایلام به برکت دفاع مقدس و خون پاک شهیدان، به‌واسطه قرار گرفتن در مسیر تردد زوار عتبات عالیات و اربعین حسینی، کانون توجه کشور و بلکه جهان است، امروز می‌طلبد با توجه به این ظرفیت، در راستای توسعه همه‌جانبه و زیرساختی استان ایلام تلاش شود.

به طور قطع شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایلام فرصتی بی نظیر برای سرمایه‌گذاری هستند، این استان هرچند از توسعه صنعتی از استان‌های دیگر عقب افتاده اما با وجود مرز مهران و دیگر مشوق‌ها می‌توان زمینه جذب سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در استان را فراهم کرد.

رونق تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی علاوه بر توسعه همه جانبه استان ایلام، برای اشتغال جوانان این استان نیز بسیار مهم است، امروزه اشتغال پایدار یکی از مهمترین نیازهای استان است که از طریق توسعه صنایع کوچک امکان پذیر است.

 

 

شناسه خبر 73931