شناسه خبر:65420
1401/11/6 10:23:40
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

طب سنتی ایران در رتبه چهارم جهانی قرار دارد

سپهرغرب، گروه سلامت: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: طب سنتی ایران در رتبه چهارم دنیا قرار دارد و به‌زودی ویزیت متخصصان طب سنتی ایرانی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

بهرام عین اللهی گفت: در حال حاضر علم پزشکی مبتنی بر تشخیص و درمان دارویی قرار دارد و دارو بعد از نفت بزرگ‌ترین تجارت دنیا را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: مافیای دارویی فقط برای ایران نیست و در دنیا هم وجود دارد اما، امروزه در علم پزشکی راههای جدیدی غیر از درمان دارویی مانند سلول‌های بنیادی، سلول تراپی و استفاده از انواع لیزرها وجود دارد، بنابراین در حوزه سلامت و درمان نباید تک بعدی و فقط به دارو فکر کنیم بلکه لازم است به فکر ایجاد راهکارهای دیگر به خصوص استفاده از طب مکمل استفاده باشیم.
وی اظهار کرد: راه تحقیق و پژوهش نباید بسته نشود زیرا پیشگیری و سبک زندگی با وجود مواد غذایی آماده، روغن‌ها و سایر خوراکی‌ها هر روز بدتر می‌شود؛ از این رو باید تمام سرمایه را به سمت تغییر سبک زندگی سوق دهیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: آموزش و پرورش زنگ سلامت را پایه‌گذاری کند و کتاب سلامت با هدف ارتقای سوادآموزی سلامت نیز در زمره دروس گنجانده شود زیرا این نوع آموزش‌ها برای کودکان مؤثر است تا در نهایت بتوانیم بساط فرهنگ غلط تغذیه را جمع کنیم.
عین‌اللهی تصریح کرد: با وجود تحریم‌ها و اینکه از هیچ کشوری کمک نگرفتیم اما در مبارزه با کرونا حماسه آفرینی کردیم و حدود 300 شهید مدافع سلامت داشتیم که باید الگوی جوانان و دانش‌آموزان ما باشند.
وی تأکید کرد: امروزه دانش‌آموزان در فضای مجازی الگوهای واقعی را نمی‌بینند، بنابراین باید در این زمینه الگوهای موفق به‌خصوص ایثارگری‌های کادر درمان در دوران کرونا اطلاع‌رسانی شود.
وی با اعلام آمادگی برای همکاری وزارت بهداشت با آموزش و پرورش، اظهار داشت: پیشرفت‌های بخش سلامت یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که در تمام شاخص‌ها ازجمله مبارزه با بیماری‌هایی مانند فلج اطفال، سل و حصبه سرآمد هستیم.
وزیر بهداشت، طب ایرانی را میراث گران‌بهای برجامانده از نیاکان و هویتی برای ایرانیان برشمرد و گفت: این شیوه درمانی بر پیشگیری و توجه به تغذیه مبتنی است و در نظام سلامت هم جایگاهی ویژه دارد.
عین‌اللهی تصریح کرد: دو رشته طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد و مرحله نخست ادغام طب ایرانی در شبکه بهداشتی کشور و در 14 دانشگاه بنیان‌گذاری شده است.

شناسه خبر 65420