شناسه خبر:65419
1401/11/6 10:23:01

سپهرغرب، گروه سلامت: یکی از راه‌های مهم برای پیشگیری از آلزایمر، ورزش فکری و تمرین کردن است اما فردی که علائم آلزایمر دارد دیگر توصیه به تمرین فکری نمی‌کنیم چون دیگر فایده‌ای ندارد.

مهدی وحید دستجردی، گفت: بیماری آلزایمر یکی از انواع زوال عقل است. عقل شامل گفتار، حساب کردن، و... است که حافظه جزئی از آن است. در آلزایمر چون نخستین علامت از دست دادن حافظه است بیشتر به حافظه برمی‌گردد. زیر 50 سال آلزایمر زودرس است و خاص و کم است.
وی ادامه داد: آلزایمر به سن مربوط است. در 90 سالگی درصد بیشتری است و هرچه سن بالاتر برود شیوع این بیماری بیشتر می‌شود. البته بحث ژنتیک هم تاحدودی نقش دارد. خود شخص آلزایمر را متوجه نمی‌شود و یکی از علامت‌های آن این است که خود شخص باور نمی‌کند و حتی برای پوشش این اختلال هم افسانه بافی می‌کنند. فرد به خاطر ندارد اما داستان می‌سازد. کسی که خیلی از اختلال حافظه شاکی است آلزایمر ندارد. اطرافیان متوجه می‌شوند شروع آن هم با مسائل خیلی کوتاه‌مدت است اگر به هیچ طریقی یادش نیاید آلزایمر دارد.
این متخصص مغز و اعصاب در ادامه بیان کرد: فراموشی هیچ ربطی به آلزایمر ندارد و به آن می‌گویند زوال عقل کاذب که هرکسی ممکن است فراموشی بگیرد در دورانی. آلزایمر بحث بسیار پیچیده‌ای است. یک سری آلارم‌هایی وجود دارد که می‌شود دقت کرد ببینیم فردی اگر فراموش کرده دیروز چه اتفاقی افتاده و به طور کلی یادش نیاید، به او اگر وقت هم بدهیم، هم یادش نیاید، زنگ خطر است، البته باز هم لزوماً آلزایمر نیست.
دستجردی ادامه داد: یکی از راه‌های مهم برای پیشگیری از آلزایمر، ورزش فکری و تمرین کردن هست ولی کسی که علائم آلزایمر دارد دیگر توصیه به تمرین فکری نمی کنیم چون دیگر فایده ای ندارد و یک بار روحی شدید دارد. اضطراب، استرس و افسردگی فرد را شدید می‌کند.
وی در پایان اظهار کرد: تغذیه سالم هم برای پیشگیری از آلزایمر نقش دارد ولی اینکه بتوانیم با خوراکی و تغذیه آلزایمر را درمان کنیم اصلا امکان‌پذیر نیست و فقط می‌توانیم آلزلیمر را کنترل کنیم.

شناسه خبر 65419