شناسه خبر:65114
1401/10/29 10:01:44

سپهرغرب، گروه اقتصادی: یک کارشناس بانکداری الکترونیک اعلام کرد: مهم‌ترین تأثیر اقتصادی پول دیجیتال بانک مرکزی، کنترل صحیح پایه پولی و تورم افسارگسیخته در شرایط موجود است.

سید ولی‌الله فاطمی اردکانی درباره انتشار پول دیجیتال بانک مرکزی، این موضوع را به سه بخش اقتصادی، فنی و ارزش‌آفرینی تقسیم کرد و گفت: البته برای تأثیرپذیری جدی این توانمندی، لازم است که میزان انتشار و استفاده از این پول به سطح کفایت مطلوب رسیده باشد.
وی اظهار کرد: در یک تجربه موفق در دنیا، بدهی بانک‌ها و دولت (خط اعتباری) نیز در قالب پول اعتباری در این بستر منتشر شده که علاوه بر شفافیت، با کنترل‌پذیری مصرف مؤثر، به‌جا و زمان‌دار این منبع پرقدرت پولی، اثرات مخرب اقتصادی آن را کاهش و یا مدیریت‌پذیر کرده و بسیار موفق بوده است.
این کارشناس بانکداری الکترونیک توضیح داد: به‌طور مثال همه اعتقاد داریم که اگر اعتبار سنگین تخصیصی برای مسکن مهر در اوایل دهه 90، صرفاً برای ساخت و فروش مسکن (افزایش تولید و فروش) و تسویه مدت معین خط اعتبار شده بود، تأثیر تورمی جدی در اقتصاد نداشت. پول خط اعتباری باید بسیار کنترل شده مصرف و تسویه شود. در اصلاح پولی به این پول، «پول رنگی» گفته می‌شود.
فاطمی اردکانی اظهار کرد: از دیگر شاخصه‌های مهم فضای دیجیتال، گستردگی و تنوع و پاسخگویی برای همه سلایق و انتظارات کاربران است. در فضای اقتصادی حفظ ارزش سرمایه و ثروت یا دارایی و پول کاربران از مهم‌ترین انگیزه‌های رشد استفاده و به‌کارگیری است.
وی خاطرنشان کرد: در فضای کنونی تورمی، انتشار پول دیجیتال با پشتوانه ریال بطور قطع فراگیر نخواهد شد و انتظار می‌رود در این فضا که مبادله‌پذیری سریع از ویژگی دیگر آن است، بتوان مؤثرترین سبد را بکار گرفت که متأسفانه در فضای پول دیجیتال بانک مرکزی ایران هیچ‌گونه امکانی برای استفاده سایر دارایی‌ها در نظر گرفته نشده است.
این کارشناس بانکداری الکترونیک در خصوص بُعد فنی انتشار رمزریال هم تصریح کرد: در فضای دیجیتال هیچ ابزاری نمی‌تواند دارای اکوسیستم مستقل و مجزای خود باشد. بنابراین پول دیجیتال بانک مرکزی باید در اکوسیستم‌های دیجیتال قابل استفاده و اصطلاحاً chain پذیر باشد.
فاطمی اردکانی با بیان اینکه اطلاعات تمامی عملیات در دنیای دیجیتال به‌صورت مرتبط، غیر قابل انکار و تصدیق شده بوده و اجرای قراردادهای هوشمند را امکان‌پذیر می‌کند، گفت: بنابراین اگر پول دیجیتالی (پول دیجیتال بانک مرکزی ایران) این ویژگی را نداشته باشد، نمی‌تواند در اکوسیستم‌های دیجیتالی و هوشمند کارآمد و کاربردپذیر باشد.
وی درباره ابعاد ارزش‌آفرین انتشار پول دیجیتالی بانک مرکزی نیز تأکید کرد و گفت: اعتمادسازی یکی از مهم‌ترین شاخص‌های فضای دیجیتال است که در ازای استفاده از قراردادهای هوشمند بجای تصمیم‌سازی انسان محور حاصل می‌شود. پول دیجیتالی مورد پذیرش و با استقبال مواجه خواهد شد که بتواند ابزار دیجیتال تسویه در قراردادهای هوشمند باشد.
*ترکیب پلتفرم‌ها و اپراتورها، لازمه ارائه خدمت ویژه به هر مشتری
وی در خصوص اینکه جایگاه و نقش بازیگران جدید مانند فناوران مالی، اپراتورها و پلتفرم‌ها چگونه است و چه طور در این زیست‌بوم فعالیت می‌کنند؟، گفت: اگر تمایز اصلی بانکداری دیجیتال با بانکداری سنتی را در ارائه سرویس ویژه هر مشتری و ارائه خدمت در زمان و مکان نیاز و تقاضا بدانیم، ترکیب پلتفرم‌ها و اپراتورها هستند که می‌توانند این نقش را ایفا کنند.
این کارشناس بانکداری الکترونیک افزود: پلتفرم‌ها اطلاعات مصرف واقعی و اپراتورها اطلاعات مکان مشتری را داشته و می‌توانند سفارش مشتری را مدیریت کنند، سبک زندگی را بهبود و در مجموع ریسک تأمین مالی بانک را مدیریت کنند. بنابراین یک بانک به تنهایی نمی‌تواند سرویس مناسب مشتری ارائه کند.
فاطمی اردکانی خاطرنشان کرد: متأسفانه در فضای بانکداری ایران که همچنان تصمیم به نگهداری نقش اصلی برای نظام بانکی هستند (الزام حفظ سهم 51 درصد برای بانک‌ها در نئو بانک‌ها و عدم صدور مجوز برای تقاضاهای غیر بانکی)، بانکداری دیجیتال ناقص‌الخلقه بوده و بیشتر آب در هاون کوبیدن خواهد بود.
وی درباره تجربه مشتری در بانکداری دیجیتال و خلق ارزش مشترک با مشتری، اظهار کرد: مشارکت منصفانه با سایر پلتفرم‌ها و اپراتورها و نقش‌آفرینان فضای دیجیتال تنها راه خلق ارزش برای مشتریان است.

شناسه خبر 65114