شناسه خبر:63357
1401/9/14 08:59:02
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان:

گردشگری یک صنعت فرابخشی است

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: گردشگری یک صنعت فرابخشی است.

جشنواره و نمایشگاه ملی صنایع دستی با عنوان «دست‌آفرین‌های هنر ایرانی» با همکاری و مشارکت بسیج هنرمندان و مرکز بسیج میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز یکشنبه در خانه کُرد سنندج دایر شد.
جشنواره دست‌آفریده‌های هنر ایران برای نخستین‌بار توسط سازمان بسیج هنرمندان کشور و مرکز مقاومت بسیج وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می‌شود.
پس از اعلام فراخوان این جشنواره از 15 آبان سال جاری، 50 نفر از هنرمندان کردستانی آثار صنایع دستی خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند که پس از بازبینی، آثار 25 هنرمند به مرحله استانی راه پیدا کرد.
نمایشگاه دایر شده درخانه کُرد سنندج از آثار 25 هنرمند راه یافته به مرحله استانی است که شامل 18 رشته صنایع دستی بوده و به مدت پنج روز پذیرای بازید علاقه‌مندان است.
  کردستان سرشار از ظرفیت‌های صنایع دستی و گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در حاشیه این نمایشگاه با اشاره به اینکه کردستان از ظرفیت‌های زیادی در حوزه صنایع دستی و گردشگری برخوردار است افزود: گردشگری یک صنعت فرابخشی است که تمام بخش‌ها از فرودگاه گرفته تا حوزه راه و زیرساخت‌ها و تمام نهادها در رشد و توسعه آن تأثیرگذارند.
یعقوب گویلیان کردستان را یکی از استان‌های سرآمد در گردشگری عنوان کرد و گفت: توسعه صنعت گردشگری به توسعه اشتغال و افزایش درآمد استان کمک می‌کند.
وی در ادامه اظهار کرد: از محل تبصره (18) حدود 108 میلیارد تومان در حوزه صنایع دستی و گردشگری مصوب شده که به متقاضیان این حوزه پرداخت می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اینکه تاکنون 72 میلیارد تومان در حوزه گردشگری جذب شده است یادآور شد: حدود 9 میلیارد و 800 میلیون تومان در حوزه صنایع دستی تخصیص یافته است.
دست‌آفرین‌های هنر ایرانی تا 16 آذر جاری در خانه کرد سنندج دایر بوده و پذیرای بازدید علاقه‌مندان است.

شناسه خبر 63357