شناسه خبر:58580
1401/5/18 09:34:24

سپهرغرب، گروه خبر: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه خسارات سیل توسط کارشناسان بخش‌های مختلف درحال برآورد است، گفت: تأکید رئیس‌جمهور بر جبران تمامی خسارات سیل به مردم است.

«محمدحسن نامی» روز شنبه در جریان بازدید از روستای آهنگران در جمع خبرنگاران افزود: حجم وسیعی از سیل در کشور توسط پدیده مونسون رها شد و با توجه به اینکه وضعیت و رفتار توده قابل پیش‌بینی نبود، خساراتی از این سیل ایجاد شد.

وی بیان کرد: با توجه به حجم عظیم بارشی که در کشور رخ داد و حجم آبی که فرو ریخت، تاکنون 78 نفر جان خود را از دست داده‌اند که البته آمار کشته‌ها زمانی دقیق اعلام می‌شود که به تأیید پزشکی قانونی برسد که فرد در سیل یا تخریب بر اثر سیل فوت شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: دقت در آمار اهمیت بالایی دارد و همچنین آمار مفقودی‌های ناشی از سیل هم 26 نفر اعلام شده است.

نامی بیان کرد: میزان خسارات توسط کارشناسان بخش‌های مختلف درحال برآورد است و به احتمال زیاد در چهارشنبه آینده در هیئت دولت یک تنخواه اولیه برای همه استان‌های درگیر پیش‌بینی و براساس میزان خسارت برای رفع نیازهای اولیه مشخص می‌شود.

وی گفت: حدود یک هفته پیش در غرب اروپا سیلی آمد که طبق آمار اعلام شد 184 نفر فوتی و بیش از یک‌هزار و 500 نفر مفقودی دارند؛ این آمار تنها یک‌بار اعلام شد، اما خبر متروپل حدود 300 بار مرور شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: هرچند دارای نواقصی در بخش پیشگیری هستیم، اما با مدیریت خوب مسئولین و گروه‌های جهادی توانستیم از سطح وسیع خسارات در کشور جلوگیری کنیم.

نامی بیان کرد: قوه قضائیه، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی نیز در این بین فعالیت‌های خوبی داشتند و همواره پای کار بودند که جای تقدیر دارد.

بارندگی 72 میلی‌متری هفتم مردادماه شهرستان فراهان موجب سیل و آب‌گرفتگی شدید روستای آهنگران شد.

شناسه خبر 58580