شناسه خبر:47351
1400/7/29 10:08:18
رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی گفت:

رکود در بازار لوازم خانگی به دلیل شوک‌های قیمتی

سپهرغرب، گروه اقتصادی: رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، تولید‌کنندگان مکلف هستند تا قیمت عرضه تولیدات خود را در سامانه 124 ثبت کنند، گفت: طی 4 سال گذشته هیچ تولید‌کننده‌ای این کار را انجام نداده است.

اکبر پازوکی درباره وضعیت فعلی بازار لوازم خانگی و تأثیر افزایش قیمت لوازم خانگی بر بازار، اظهار کرد: با توجه به تورم و کاهش شدید قدرت خرید، بازار لوازم خانگی در رکود شدیدی به سر می‌برد و خریداران لوازم خانگی در صورتی اقدام به خرید می‌کنند که کالای قبلی آن اصلا قابلیت استفاده نداشته و مجبور به خرید باشند.

   طی 4 سال گذشته لوازم خانگی 10 تا 40 برابر گران‌تر شده است

وی با بیان اینکه قیمت لوازم خانگی طی چند سال اخیر بسیار افزایش یافته است، افزود: در گذشته برخی از اقشار بعد از چند سال استفاده از کالای لوازم خانگی خود برای تنوع در مصرف آن را عوض می‌کردند اما با توجه به اینکه طی چهار سال گذشته کالای لوازم خانگی بین 10 تا 40 برابر گران‌تر شده است دیگر هیچ‌کس برای ایجاد تنوع لوازم خانگی خود را تغییر نمی‌دهد.

وی درباره افزایش قیمت برخی برندهای لوازم خانگی در روزهای گذشته، گفت: اگرچه برخی افزایش دهندگان قیمت لوازم خانگی از بین برندهای مطرح هستند اما اغلب آن‌ها در بازار تأثیرگذار نیستند.

   افزایش قیمت لوازم خانگی رکود بازار را افزایش می‌دهد

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی اظهار کرد: به عقیده من افزایش قیمت لوازم خانگی توسط تولیدکنندگان در شرایط رکود حاکم بر بازار خودزنی است و 100 درصد رکود در بازار را افزایش می‌دهد.

پازوکی گفت: برخی تولید‌کنندگان تصور می‌کنند که با این کار می‌توانند به بازار شوک وارد کنند و بازار را از رکود خارج کنند در حالی که وقتی مردم قدرت خرید ندارند با افزایش قیمت‌ها رکود بیشتری بر بازار حاکم می‌شود.

   انتقاد از عدم نظارت بر قیمت لوازم خانگی

وی با بیان اینکه رکود 80 درصدی بر صنف فروشندگان لوازم خانگی حاکم است، گفت: نمی‌دانم چرا هیچ نظارتی بر قیمت‌ها نمی‌شود.

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه فروشندگان هیچ نقشی در قیمت‌گذاری کالا ندارند، گفت: قانون سود فروشندگان لوازم خانگی را مشخص کرده است و برای لوازم خانگی درشت سود تعیین شده پنج درصد است بنابراین فروشندگان حتی یک درصد گران‌تر از سود تعیین شده نمی‌توانند کالای خود را به فروش برسانند.

پازوکی با بیان اینکه قیمت کالای لوازم خانگی را کارخانه تعیین می‌کند، گفت: براساس قانون فروشنده مکلف است براساس سود مشخص کالا را بفروش برساند که با توجه به رکود حاکم بربازار فروشندگان کالا را با کمتر از پنج درصد سود می‌فروشند.

   عدم ثبت قیمت لوازم خانگی در سامانه 124

وی با تأکید بر اینکه مصوبه ستاد تنظیم بازار، تولید‌کنندگان لوازم خانگی را مکلف کرده که قیمت عرضه لوازم خانگی را در سامانه 124 سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان ثبت کنند، گفت: قبل از سال 96 این کار انجام می‌شد و بنابراین مردم برای اطلاع از قیمت انواع کالاهای لوازم خانگی به این سامانه مراجعه می‌کردند و در صورت مغایرت قیمت کالای خریداری شده در فاکتور با سامانه و یا مغایرت ضمانت می‌توانستند شکایت خود را به سازمان حمایت، سازمان صمت استان‌ها و یا اتحادیه مطرح و اتحادیه نیز موظف به پیگیری موضوع بود.

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی افزود: در آن زمان قیمت‌های انواع کالاهای لوازم خانگی داخلی و خارجی در سامانه به راحتی قابل رصد بود اما طی چهار سال اخیر هیچ تولید‌کننده‌ای اقدام به ثبت قیمت فروش کالاهای خود در سامانه 124 نکرده است.

پازوکی با بیان اینکه سازمان حمایت مرجع رسیدگی کننده به قیمت‌گذاری کالای لوازم خانگی است، گفت: اگرچه قیمت‌گذاری توسط تولیدکننده انجام می‌شود و سود مشخصی برای فروشنده در نظر گرفته شده است اما هرگونه افزایش قیمت در لوازم خانگی را به فروشندگان نسبت می‌دهند در حالی فروشنده هیچ‌گونه نقشی در این مسئله ندارند.

وی اظهار کرد: تولید‌کنندگان لوازم خانگی قیمتی را برای کالاهای خود تعیین می‌کنند و سازمان حمایت نیز با بررسی آن مجوز افزایش قیمت را صادر می‌کند و براساس آن قیمت عرضه لوازم خانگی با سود مشخص در بازار تعیین می‌شود.

شناسه خبر 47351