1400/9/4 10:11:25
*
0
48892

5 بنای تاریخی کردستان به بخش خصوصی واگذار شد


سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان از واگذاری پنج بنای تاریخی به ‌بخش خصوصی خبر داد.

یعقوب گویلیان، اظهار کرد: واگذاری بناهای تاریخی براساس دستورالعمل‌های مربوط به احیاء، مرمت و واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی اجرایی شده و با واگذاری پنج اثر تاریخی، علاوه بر حفظ آن‌ها، زمینه جذب گردشگران بیشتر به استان فراهم خواهد شد.

وی اظهار کرد: این پنج بنا شامل عمارت ملک‌التجار، منزل عرب‌زاده، منزل صحرایی، منزل جواهری، منزل آزموده اردلان و همچنین واگذاری زمینی به تعاونی 451 صنایع‌دستی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان مالکیت بناهای یاد شده را متعلق به این اداره‌کل عنوان کرد و افزود: کاربری این بناها شامل مرکز فرهنگی و خانه تئاتر، چند اقامتگاه سنتی، کارگاه و فروشگاه تولید زیور‌آلات است که می‌توانند علاوه بر ایجاد اشتغال برای بیش از 30 نفر، زمینه توسعه صنعت گردشگری، ترویج صنایع‌دستی و هم‌چنین ایجاد مرکزی برای توسعه و ترویج هنرهای نمایشی برای نخستین بار در استان مهیا سازد.

گویلیان تصریح کرد: این بناهای تاریخی به سرمایه‌گذارانی که صلاحیت آن‌ها احراز شده و توان سرمایه‌گذاری، مرمت و احیای بناهای تاریخی را دارند، برای مدت مشخص و براساس قرارداد معین، واگذار شده است.

وی بیان کرد: یکی از اقدام‌های مهم این اداره‌کل مشارکت دادن بخش خصوصی در بحث مرمت و بهره‌برداری بناهای تاریخی است و در همین راستا آماده همکاری و واگذری بناهای واجد شرایط به بخش خصوصی براساس قوانین و مقررات جاری هستیم.

وی با بیان این‌که مسیر قانونی واگذاری بناهای تاریخی برای مرمت، احیا و بهره‌برداری، از طریق صندوق احیای بناهای فرهنگی تاریخی و ماده 27 به بخش خصوصی واگذار شده است، عنوان کرد: در طول سال‌های گذشته به دلیل حساسیت‌ و لزوم تهیه اسناد و طرح برای بررسی در کمیته نفائس ملی و تعیین‌کاربری، فقط دو بنای تاریخی از این راه قانونی با ریاست و حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مسئولان مربوطه در این کمیته، به بخش خصوص واگذار شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان یادآور شد: خوشبختانه تمام برنامه‌های تعیین‌کاربری استان در سال جاری تأیید شد و در جلسه‌های متعدد با حضور نمایندگانی از این اداره‌کل و ارگان‌های دیگر ازجمله مدیریت و برنامه‌ریزی استان، دفتر فنی استانداری، دادگستری، دارایی، اتاق بازرگانی و... تعداد پنج بنای تاریخی و یک زمین در جوار عمارت آصف به متقاضیانی که دارای صلاحیت لازم بودند، واگذار شد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"