کد خبر : 63328
تاریخ : 1401/9/13
گروه خبری : استان‌ها

نیمی از پسته زرندیه مسافر خارج از کشور شد

محمود بارانی افزود: محموله‌های صادراتی پسته زرندیه از پایانه پسته این شهرستان با برند هامون سبز به کشورهای اوراسیا، ترکیه، حاشیه خلیج فارس، روسیه و برخی کشورهای همسایه صادر شده است.
وی با اشاره به اُفت قابل ملاحظه تولید پسته در کشور، گفت: حجم بالای تولید پسته در شهرستان زرندیه، کاهش تولید این محصول در سایر نقاط پسته‌خیز کشور را جبران کرده است.
این مقام مسئول همچنین با اشاره به اینکه امسال حدود 12 هزار تُن پسته از هشت هزار هکتار باغات پسته شهرستان زرندیه برداشت شد، اظهار کرد: میزان برداشت این محصول در سال جاری نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.
رئیس نظام صنفی کشاورزی زرندیه با اشاره به اینکه نزدیک به 80 درصد از باغات پسته استان مرکزی در زرندیه قرار دارند، افزود: از مجموع حدود 12 هزار هکتار باغ پسته موجود در استان مرکزی بالغ‌بر 10 هزار هکتار آن در شهرستان زرندیه قرار دارد و از این میزان نیز هشت هزار هکتار در منطقه سلطان احمدلو و دو هزار هکتار در منطقه خشکرود زرندیه قرار گرفته و دو هزار هکتار از مجموع باغات استان نیز در شهرستان ساوه قرار دارد. پسته‌کاری در زرندیه توانسته است برای نزدیک به چهار هزار نفر در منطقه سلطان احمدلو فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از پسته زرندیه به مشتریان خارجی عرضه می‌شود، اظهار کرد: اعمال تحریم‌ها، مشکلات ترابری، بیمه نکردن محموله‌های صادراتی و برخی موانع دیگر موجب شده است تا میزان صادرات پسته به اتحادیه اروپا کاهش یابد و بیشترین صادرات به اوراسیا و کشورهایی نظیر چین، روسیه، هند، عراق، افغانستان، امارات و حاشیه خلیج‌ فارس صورت می‌گیرد.

  لینک
https://www.sepehrgharb.ir/Press/ShowNews/63328