کد خبر : 57332
تاریخ : 1401/4/12
گروه خبری : کاردانش

بومی‌سازی دستگاه منگنه جراحی در کشور

مسعود مؤذن، گفت: شرکت ما در زمینه تولید تجهیزات پزشکی فعالیت دارد و یکی از محصولاتی که موفق به بومی‌سازی آن در کشور شدیم، «استپلر» یا منگنه جراحی (Surgical stapler) است.

وی ادامه داد: استپلر یا منگنه جراحی دستگاهی است که جهت بخیه کردن سریع زخم با قرار دادن گیره‌های منگنه‌ای جراحی بر روی پوست یا بافت‌های داخلی کاربرد دارد. این گیره‌ها جهت نزدیک کردن لبه‌های پوست، اتصال (آناستوموز) و برای بستن برش‌ها بعد از عمل استفاده می‌شود.

مدیرعامل این شرکت فناور گفت: استپلرها دارای دقت و سرعت عمل بالایی در بستن زخم‌های بیماران و به خصوص در جراحی‌های داخلی مانند جراحی معده و روده‌ها هستند و همچنین در عمل‌هایی که در ناحیه زیبایی قرار دارند نیز نتایج بسیار بهتری دارند.

مؤذن کاهش زمان جراحی، کاهش ایجاد ترومای بافتی، کاهش زمان بیهوشی و کاهش احتمال انتقال عفونت را از جمله مزایای استفاده از این دستگاه نام برد.

مدیرعامل این شرکت با اشاره به دریافت تسهیلات از صندوق پژوهش و فناوری سلامت ثامن، گفت: ما از تسهیلات سرمایه در گردش صندوق سلامت برای خرید مواد اولیه تولید این دستگاه استفاده کردیم. این تسهیلات بسیار به‌موقع و با کمترین تضامین و همچنین با روند اداری مناسبی پرداخت شد.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری سلامت ثامن نیز در ارتباط با این محصول گفت: در حال حاضر برای این محصول تنها سه واردکننده فعال وجود دارد؛ با این حال در حال حاضر میزان تقاضا در کشور بسیار بیشتر از عرضه است.

حمیدرضا فرهادی، ادامه داد: مشکلات تأمین ارز و همچنین تحریم‌های اقتصادی هزینه‌های واردات این محصول را به‌شدت بالا برده است، به همین دلیل چندین واردکننده مختلف که قبلاً این محصول را وارد می‌کرده‌اند، واردات خود را متوقف کرده و یا به‌شدت کاهش داده‌اند، به طوری که با کمبود این محصول در کشور مواجه شده‌ایم و وزارت بهداشت در فراخوان‌های متعدد درخواست تأمین این محصول را داده است، بنابراین تولید این محصول می‌تواند کمک شایانی برای رفع نیاز کشور به این محصول کاربردی باشد.

  لینک
https://www.sepehrgharb.ir/Press/ShowNews/57332